Desatero pro pacienty aneb na co máte v lékárnách právo

  1. Na slušné, ohleduplné a příjemné chování personálu, na respektování vašeho handicapu.
  2. Na přiměřené soukromí. Nikdo Vás nemůže nutit mluvit o citlivých otázkách za blízké přítomnosti dalších osob.
  3. Znát jméno zdravotníka, který se Vám věnuje. Každý lékárník i farmaceutická asistentka musí být označen jmenovkou s pracovním zařazením.
  4. Na vydání či objednání léku dle lékařského předpisu nebo vašeho přání, pokud je to možné.
  5. Na návrh dalšího postupu (náhradní lék, odeslání zpět k lékaři apod.) v případě nedostupnosti Vámi či lékařem požadovaného léku (např. v případě ukončení výroby, registrace, výpadku apod.).
  6. Na ověření a doplnění neúplného receptu, je-li to možné (ověření předepsaného medikamentu podle záznamů lékárny, vašeho nálezu či konzultací s lékařem), abyste nemuseli absolvovat další cestu do ordinace a lékárny.
  7. Na automatické poskytnutí základní informace o léku, který kupujete či vyzvedáváte na recept.
  8. Na srozumitelnou a přiměřenou odpověď v případě dotazu na účinek, složení, užívání, nežádoucí účinky či vzájemné ovlivňování se léků.
  9. Na zhotovení nebo zajištění individuálně připravovaného léku (dle předpisu lékaře), případně informaci, která lékárna toto léčivo připraví.
  10. Pokud se k Vám v lékárně nechovají podle těchto pravidel, vyberte si jinou, je to Vaše právo. V žádném případě nejste nuceni respektovat nasměrování do určité lékárny.

Mohlo by vás zajímat: Jak vzniká doplatek na lék?

lékárníci


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

 • 224 919 293
 • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek