Molusky

Kdo se již s moluskami setkal, ví, že není jednoduché se s nimi vypořádat. Jedná se o virové onemocnění (podobně jako bradavice nebo neštovice), které se projevuje výsevem několika drobných bělavých puchýřků na kůži. A zvítězit v boji s nimi je běh na dlouhou trať vyžadující notnou dávku trpělivosti a důslednosti.

Původce a způsob přenosu

Původcem tohoto kožního onemocnění je virus molluscum contagiosum patřící mezi tzv. poxviry. Přenáší se buď přímým kontaktem s nakaženou osobou, nebo nepřímo z povrchů ve společně sdílených prostorách (bazén, sauna, sprcha) a prostřednictvím osobních předmětů (ručník, žínka, prádlo, sportovní pomůcky a hygienické potřeby).

Projevy

Inkubační doba se může pohybovat od 2 do 12 týdnů. Onemocnění postihuje zejména děti a dospívající nebo mladší sexuálně aktivní dospělé. Snadno se šíří v dětských předškolních a školních kolektivech, nejsou-li dodržována hygienická opatření.

Citlivost jedince k moluskám je dána rovněž stavem imunitního systému. Náchylní jsou především atopici, osoby s oslabeným či cíleně potlačovaným imunitním systémem.

Obvykle se na začátku objeví pár (cca do 20) pupínků, které mohou být barvy kůže, načervenalé nebo nažloutlé, případně perleťově bílé, uprostřed s charakteristickou propadlinou. Při zmáčknutí je možné vytlačit bělavou hmotu, která se označuje jako moluskové tělísko. Toto tělísko je naplněno viriony (viry schopnými infekci dále šířit). Při rozškrábání pupínků se viriony uvolní a snadno se rozšíří po celém těle. Stejně jako u neštovic je postižená osoba infekční po celou dobu výsevu puchýřků. Při dodržování zásad osobní hygieny však není nutné vyloučení z kolektivu.

Sexuálně přenosná forma si žádá abstinenci sexuálního kontaktu do vymizení příznaků.

Na rozdíl od neštovic je opětovná nákaza možná, k posílení organismu a odolnosti vůči reinfekci (opakovanému nakažení) bohužel v případě molusek nedochází.

Prevence a léčba

Základem PREVENCE je především snížení rizika nákazy na minimum:

  1. Vyhnout se přímému kontaktu pokožky s povrchy veřejně sdílených prostor.
  2. Používat vlastní hygienické potřeby a prádlo.
  3. Seznámit děti s povahou onemocnění při výskytu molusek v kolektivu a s důležitými hygienickými návyky, které je nezbytné dodržovat (např. mytí rukou horkou vodou a mýdlem).

Významnou součástí prevence je také posilování imunity. Dobře fungující imunitní systém je schopný infekci odolat nebo se s viry vypořádat bez příznaků.

U dětí volíme:

  • přípravky s obsahem betaglukanů (Imunoglukan P4H® sirup, Baby Imun® sirup, Alpikol® sirup),
  • přípravky na bázi nukleotidů (Preventan Junior®, Preventan Akut®)
  • laktobacily, které posilují ochrannou střevní bariéru (např. Biopron®, Infants Dophilus Plus ® 20g, ProbioLact Baby® atd.).

U starších dětí je dále vhodná:

  • enzymoterapie (Wobenzym®),
  • extrakt z třapatky nachové (Echinaceové kapky®, GS Echinacea Forte®), krátkodobě (max. 6 týdnů).

Pro příznivce homeopatie padá volba na Oscillococcinum®, případně Siliceu®.

Neměli bychom zapomínat na vyváženou stravu s obsahem ovoce a zeleniny, dostatečný pitný režim a vydatný spánek.

LÉČBA se odvíjí od závažnosti projevů a rozsahu postižené plochy.

U mladších dětí volíme tzv. neinvazivní postupy, tedy použití přípravků v domácím prostředí. Spektrum je rozmanité a zkušenosti různé. Vždy je ale potřeba počítat s léčbou trvající cca 4 -8 týdnů. K dispozici jsou leptadla s obsahem kyseliny salicylové anebo mléčné (např. Duofilm®), 10% roztok hydroxidu draselného (Molusk®), 50% kyselina monochloroctová (Acetocaustin®) k potírání je možné použít také ocet, lihovou či jodovou dezinfekci, éterické olejíčky s antivirovými účinky (např. myrtovník citrónový, čajovník australský), bylinné tinktury (tužebníková, vlaštovičníková) nebo pasty s obsahem zinku (např. Sudokrem ®, Imazol krémpasta ® apod.).

Postiženou oblast můžeme před aplikací omýt slabým roztokem hypermanganu nebo aktivního kyslíku (např. ActiMaris®). Okolí puchýřků je vhodné před potřísněním leptadel chránit jakoukoliv mastí (např. vazelína, Indulona ®, Infadolan ® a jiné).

Že léčba zabírá, poznáme, jakmile se stav přechodně zhorší – pupínky se zvětší, zčervenají, oblast reaguje na léčbu vznikem zánětu (imunitní odpověď organismu). K úplnému vyhojení by mělo dojít po cca 5 týdnech pravidelné péče. Během aplikace léčebných přípravků je nezbytné udržovat postižená místa v klidu, nedotýkat se pokožky a v žádném případě puchýřky neškrábat!

Objeví-li se svědění, přidáme k místní léčbě také ústně aplikované antihistaminikum, které zmírní svědění a zarudnutí a celkově zklidní průběh (např. Analergin®, Claritine®, Fenistil®, Zodac® a další).

Alternativní metodou léčby molusek je použití homeopatik. Vhodná je vždy konzultace se zkušeným homeopatem. Nejčastěji se volí Thuya occidentalis®, Antimonium crudum® nebo Dulcamara® v ředění 9CH.

Samoléčba je vhodná pouze v případech, kdy se jedná o nezávažný a nekomplikovaný průběh, u nepříliš rozsáhlých postižení, u dětí starších 2 let a u jinak zdravých jedinců (bez oslabeného imunitního systému).

Další možností terapie jsou tzv. invazivní metody. Ty provádí především odborný lékař (dermatolog či chirurg) v ordinaci. Jedná se o vyškrabování ostrou lžičkou, vyštipování obsahu molusek pinzetou, ošetření laserem nebo zmrazení tekutým dusíkem (tuto metodu je možno aplikovat i doma díky přípravkům pro domácí použití, které jsou k dostání v lékárně, zejména však za účelem ošetření bradavic, k léčbě molusek doporučovány nejsou).

Další léčebné postupy s použitím např. retinoidů, imunomodulačních léčiv a antivirotik či přípravků namíchaných pacientovi na míru s obsahem kyseliny trichloroctové, peroxidu vodíku, kyseliny dusičné nebo mravenčí patří již pouze do rukou lékařů.

Závěr

Léčba molusek je vždy zdlouhavá, a přestože není onemocnění závažné či život ohrožující, dokáže znepříjemnit život nejen postižené osobě, ale i rodině, která o nemocného pečuje. Každodenní ošetření je nutné provádět po dobu několika týdnů až do úplného vyhojení a zároveň je nezbytné dodržovat veškeré hygienické zásady, zdržet se hromadného koupání či saunování.

V některých případech se molusky vyhojí bez jakéhokoliv zásahu a léčby. Trvá to však několik měsíců i let a vzhledem k častému návratu infekce se tento přístup nedoporučuje. Nehledě na vysoké riziko pro okolí.

Doporučení tedy zní: „Buďte důslední a trpěliví a vítězství v bitvě s moluskami je Vaše!“

Mohlo by vás zajímat: Léčba seboroické dermatitidy

PharmDr. Kateřina Dubská


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek