Léčba seboroické dermatitidy

Seboroická dermatitida je onemocnění, které nemá těžký průběh, ovšem s jeho projevy se potýkáme dlouhodobě. V průběhu života se opakuje a způsobuje svému nositeli nemalou psychickou zátěž. První příznaky se objevují již od narození a u určitého procenta pacientů se onemocnění vrací v období puberty a dospělosti.

Co je seboroická dermatitida a jak se projevuje?

Seboroická dermatitida (seboroický ekzém, seborea) je často se vyskytující, vleklé onemocnění, které pacientům dlouhodobě znepříjemňuje život. Postihuje oblasti kůže s vyšším výskytem mazových žlázek. Příkladem je kštice, tváře, obočí, víčka, oblast za ušima a uši, hrudník, oblast mezi lopatkami a místa kožních záhybů. Kůže je zarudlá, nacházejí se na ní mastné šupiny až krusty, které místy splývají. V některých případech drobné šupinky mokvají a dochází až k jejich olupovaní (deskvamaci kůže).

Jak seborea vzniká? Co ji způsobuje?

Seboroickou dermatitidu řadíme mezi ekzematická onemocnění, ovšem nejedná se o alergickou reakci. Příčina není dosud zcela přesně známa. Svoji roli hraje genetika a i nadprodukce mužských pohlavních hormonů – androgenů. Díky nim se onemocnění vyskytuje v určitých věkových skupinách, v dospělosti pak zejména u mužů.

Vyšší sklon k onemocnění mají pacienti se zvýšenou činností mazových žláz, tedy s množstvím a také jakostí vyprodukovaného kožního mazu. Čím je produkce kožního mazu vyšší, tím snáze se oloupané kožní buňky spojují v drobné lupy a trápí pacienta nepříjemným pocitem svědění. K onemocnění se často přidružuje kvasinková infekce.

Z dalších příčin je možné jmenovat nadměrné pocení, nedostatatečnou hygienu, špatné stravovací návyky, změny v metabolismu, poruchy nervového systému a v neposlední řadě také emoční či fyzický stres, nebo klimatické podmínky.

U koho se s onemocněním můžeme setkat?

Onemocnění nejčastěji postihuje kojence mezi 3. týdnem až 3. měsícem věku, znovu se objevuje v období puberty a může se vyskytnout i v dospělosti, s maximem okolo 40. roku života (zde postihuje 3 až 5 % populace). Výskyt převažuje zejména u mužů.

Další postiženou skupinou, a to až z 83 %, jsou HIV pozitivní pacienti. Onemocnění je v tomto případě velmi rezistentní na léčbu. Seboroická dermatitida může být u těchto pacientů jedním z prvních signálů HIV pozitivity.

Proč se vykytuje onemocnění již v kojeneckém věku?

Výskyt v tak raném věku souvisí s vysokou produkcí hormonů – androgenů (po porodu se androgeny dostávají do těla novorozeněte přes placentu a jsou také produkované v těle miminka – konkrétně v kůře nadledvin). Androgeny zapříčiňují vysokou produkci mazových žláz.

2/3 dětí je postiženo lehkou formou tohoto onemocnění. Nejčastěji je lokalizováno ve kštici, obočí, v centrálních partiích obličeje – zde se vyskytují typické žlutavé šupiny tzv. crusta lactea. Onemocnění je často doprovázeno bakteriální (např. St. aureus, Ps. Aeruginosa) či mykotickou infekcí (např. C. albicans, Ep. floccosum).

Typicky se objevuje u dobře kojených dětí s tendencí k nadváze, a to nejčastěji v prvních 3 měsících života a až do 1,5 roku věku dítěte. Produkce hormonů následně ustává a znovu se oživí na počátku puberty.

Jaké jsou možnosti léčby?

Léčba seboroické dermatitidy je léčbou komplexní.

Zahrnuje preventivní a režimová opatření, dobrou spolupráci s lékařem a dodržování předepsané léčby, popř. i volbu vhodné dermokosmetiky, jejíž výběr je možné konzultovat v lékárně. Už i mírné formy onemocnění by měly být pod dohledem lékaře, těžší formy pak zcela jistě patří do rukou dermatologa. Základem terapie je léčba lokální (zevní). Perorální (vnitřní) léčba se používá u těžších stavů, kdy není možné léčbu zvládnout lokální terapií. Cílem je regulovat tvorbu kožního mazu, snížit nadměrné mikrobiální osídlení a zmírnit svědění (pruritus).

Z lokální léčby se používají léčiva ze skupiny kortikoidů, zejména ke zmírnění zánětlivých projevů a úporného svědění. Léčiva ze skupiny antimykotik, které ovlivňují negativní vliv kvasinkové infekce, se aplikují zejména do míst, kde dochází k vysokém zapocení. Proto se také často podávají v pastách. Používají se také dost často ve formě šampónů (ketokonazol). Na ostatních částech těla se pak používají lokální kortikoidy v kombinaci s antibakteriálními látkami, nebo látkami dehtové povahy (ichtamol). V případě bakteriálních komplikací se nasazují antibiotika.

Těžké formy seboroické dermatitidy, která nereaguje na podání zevně aplikovaných léčivých přípravků, pak vyžadují celkové podání léčiv. Nejčastěji se podávají antimykotika (ketokonazol, terbinafin, fluconazol), je možné se setkat i s podáním antibiotik (tetracyklin), kortikoidů a retinoidů (izotretinoin).

Terapie konkrétním typem přípravku je na posouzení lékaře, proto je nejlépe léčbu seboroické dermatitidy konzultovat v dermatologické ambulanci.

Jelikož je terapie seborei věcí zdlouhavou a tím pádem psychicky náročnou, je velice důležitou součástí léčby motivace a podpora pacienta a to nejlépe od rodiny a blízkých přátel. Chápavý přístup a opora nejbližších je určitě nesmírnou pomocí při zvládání léčby.

V případě potřeby je možno konzultovat stres spojený s dlouhodobou povahou onemocnění také s psychologem, nebo psychoterapeutem.

Jak postupovat u malých dětí?

U kojenců řešíme často postižení vlasové části hlavy. Starším kojencům (od 6 měsíců výše) se předepisuje salicylový olej, který se nanáší na ložiska se šupinami alespoň 3 hodiny před mytím vlásků. Změkčené šupiny se pak vyčesávají jemným dětským kartáčkem a vymývají se dětským šamponem. Toto se provádí pouze 2x v týdnu, protože kyselina salicylová má dobrou prostupnost přes vlasovou pokožku a může tak dojít ke vstřebání množství, které je pro kojence toxické. Podává se proto krátkodobě. V případě každodenního ošetření a také u mladších kojenců je bezpečnější podávat krémy a lotia s ureou např. Excipial U lipolotio®. K odstranění mléčné krusty se používá také emulze Kelual®. Alternativou může rovněž být dermokosmetický přípravek BIODERMA ABCDerm Baby Squam krém. Jedná se o krém, který je možno přímo použít na šupinky a krusty (pokožka hlavy, obočí, obličej, anebo oblast za ušima) těsně před koupáním a po 15 – 30 minutách se smyje. Krém má navíc vlastnosti hydratační, promašťující a zvláčňující.

K běžnému ošetření vlásků a tělíčka se pak používají šampony a mýdla pro citlivou pokožku, blíže rozebráno v další části textu.

Jak správně pečovat o pokožku?

Základem je šetrná hygiena (neutrální nebo slabě kyselé mycí prostředky – hlavně tzv. syndety – např. La Roche-Posay Lipikar Syndet Krémový sprchový gel proti podráždění, nebo kvalitní dětská mýdla bez parfemace např. SEBAMED Syndet dětský 100 g, popř. šetrná micelární voda např. BIODERMA ABCDerm H2O micelární voda). Tyto přípravky neobsahují mýdlo, jsou jemné, zklidňující, hypoalergenní, chrání před podrážděním a vysušením. Mají většinou pH 5,5 a tím i chrání citlivou pokožku, která je náchylná k ekzémům, zánětům a také infekcím.

Osobní hygienu lze doplnit i koupelemi s olejovými přísadami (olejové přísady s extrakty z ovsa např. řada A-DERMA EXOMEGA).

Při výběru kosmetiky bereme v úvahu, že pokožka je citlivá. Kosmetika by proto měla být neparfemovaná, určená právě pro citlivou, suchou pokožku, se sklonem k alergickým reakcím. A i když dochází k nadprodukci mazu, pacienti by se měli vyhnout přípravkům, které vedou k nadměrnému vysušování pokožky, zejména nelze doporučit intenzivní čistící kúry a přípravky s obsahem ethanolu.

Naopak je důležitá hydratace nemastnými krémy, které mohou navíc neutralizovat začervenání a olupování pokožky. Příkladem je krém s obsahem zinku - Kerium DS krém (La Roche Posay), který působí antibakteriálně a reguluje produkci mazu. Z dalších možností lze potom uvést Sensibio D.S. krém (Bioderma) – zklidňující krém pro dospělé, děti i kojence, bez parfemace pro podrážděnou, zarudlou a šupinatou pokožku, a nebo Sebclair krém (Sinclair), který ulevuje od svědění, pálení a šupinatění, udržuje hydrataci pokožky, což je důležité pro hojivé procesy.

Při péči o vlasy volíme šampony pro citlivou vlasovou pokožku. V případě mírné formy seborei ve vlasech se volí u dětí a dospívajících šampony dostupné bez lékařského předpisu. Součástí těchto šamponů jsou látky jako kyselina salicylová (Node D. S, Kerium DS), selenium disulfid (Head & shoulders, Vichy Dercos šampon proti lupům), antimykotika ketokonazol (Mediket, Nizoral®) a octopirox (Mediket plus, Sebclair), zinkpyrithion (Head & shoulders, Blue cap) a další. Šampony se nanáší na vlhké vlasy napěněním a větřením do pokožky vlasů. Délka působení bývá 2 – 10 minut. Poté je nutné šampon důkladně opláchnout. Efekt léčby je možné očekávat až po 6 – 8 týdnech. Při opakovaném zhoršení onemocnění je vhodné typy šamponů měnit. V udržovací fázi léčby se šampony používají 1x týdně v kombinaci s ošetřujícími šampony pro ochranu citlivé vlasové pokožky. Vlasové pokožce také velmi pomáhá po umytí vlasů vysušení fénem, aby se zabránilo delšímu působení vody na pokožce, které zvýší její pH a podráždí ji.

Při závažnějším postižení vlasové oblasti se péče doplňuje lokálními kortikosteroidy (roztoky, gely, lotia – často kombinované s kys. salicylovou). Tyto přípravky jsou vázané na lékařsky předpis a jejich podání je tedy v rukou ošetřujícího lékaře.

Kromě šamponů je možné využít roztok se zinkem Squanorm® nebo spreje proti lupům D. S. Lotion® či Blue Cap® jako následnou péči po aplikaci šamponů, které se nanáší denně do suché nebo vlhké pokožky bez oplachování.

Základem péče o vlasovou pokožu je dodržování předepsané terapie a používání šampónů určených k péči o seboroickou pokožku, přičemž je dobré střídavé použití šampónů z různým spektrem účinku.

Oblíbenou lékovou formou jsou také gely, které nemastí. Příkladem je gel s obsahem antimykotika flutrimazolu - Micetal gel®.

Oleje (minerální i rostlinné) slouží k odstranění silných nánosů šupin. Je možno použít měsíčkový, mandlový, nebo olivový olej – tyto oleje neucpávají póry. Aplikujeme je teplé a po několika hodinách působení se smyjí pomocí vhodného šamponu. K odstranění krust a skvam se tyto oleje obohacují o kyselinu salicylovou v koncentraci 3 – 5 %.

Nelze podceňovat ani správný výběr dekorativní kosmetiky. Je dobré používat kosmetiku určenou pro citlivou pleť. V tomto ohledu je možné zvolit speciální kosmetiku např. dekorativní líčidla Avene Couvrance zahrnující make-up, řasenku nebo tužku na oči.

K použití dermokosmetických přípravků je možno dodat, že pomáhají po skončení léčby redukovat nežádoucí mikrobiální osídlení a produkci kožního mazu. Používají se v průběhu léčby kortikoidy či antimykotiky (slouží k jejich prostřídání) a po skončení léčby jako prevence recidiv. Pouze velmi lehké formy onemocnění je možné zvládnout samoléčbou, o volbě vhodného dermokosmetického přípravku je možno se poradit v lékárně.

Jaká režimová opatření je prospěšné dodržovat?

Prevence a režimová opatření jsou nesmírně důležitá. Umožňují předcházet návratu akutní formy nemoci a v podstatě předcházet nepříjemným příznakům onemocnění.

Změna jídelníčku může mít pro vývoj onemocnění zásadní vliv! Důležitá je pestrá vyvážená strava s dostatečným přísunem vitamínů a vlákniny, nejlépe ve formě čerstvé zeleniny. Z minerálů je možno zdůraznit zinek, který přispívá k hojení ran a kožních vyrážek – jeho zdrojem je listová zelenina, obilné klíčky nebo cibule. Anebo selen, který ovlivňuje imunitní systém a nachází se např. v hnědé rýži, sojových bobech, jablečném octu, celozrnných obilovinách a ořeších.

Naopak omezit by se měly živočišné tuky, živočišné produkty (maso, mléko, sýry, vaječný žloutek) a sladkosti (jsou živnou půdou pro kvasinky). Vhodné je doplnit i přísun ryb, které jsou zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin. Z mléčných výrobků se doporučují ty, které slouží jako zdroj probiotických kultur (kefír), nedoporučují se tučné jogurty nebo smetanové výrobky. Probiotika (např. mléčné bakterie rodu Lactobacillus) mají významný vliv na zamezení pomnožení kvasinkové infekce. Dobré je také doplnit stravu B-komplexem např. B-Komplex forte Zentiva®. Obecně je dobré vynechat ostrá jídla a agresivní potraviny. To platí samozřejmě i pro alkohol a cigarety. Jako tepelná úprava potravin se doporučuje vaření a dušení před smažením.

Předcházet akutním projevům onemocnění je možné také výběrem správného typu oblečení, které není těsné a je vyrobeno z přírodních materiálů (tím předcházíme většímu zapocení). Důležitou roli hraje také psychický a fyzický stres a únava, proto je na místě si dopřát kvalitní, ničím nerušený spánek, popř. relaxovat venku na procházce.

Na onemocnění má vliv i klima a roční období. Často se zlepšuje v létě, u moře a na horách, zhoršení je potom znatelné v zimních měsících. Jako podpůrná terapie v léčbě seboroické dermatitidy se proto využívá sluneční záření, úzkospektré UVB, příp. UVA.

Závěrem je možné říci, že seboroická dermatitida je onemocnění, u kterého je nutná určitá míra trpělivosti. Důležitým kritériem úspěšné léčby je dobrá spolupráce s lékařem, odborná konzultace v lékárně ohledně výběru vhodného dermokosmetického přípravku a podpora nejbližší rodiny, která hraje podstatnou roli ve zvládnutí psychické zátěže pacienta. Tyto všechny faktory mohou být zásadní v úspěšném zvládnutí léčby.

Výše uvedený text a přehled účinných látek a přípravků představuje stručné shrnutí terapie pacientů se seboroickoudermatitidou. Správná terapie zaměřená na konkrétního pacienta by měla být konzultována u lékaře, popř. v lékárně.

PharmDr. Martina Nováková

Lékárna Dornych, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek