Co dělat, když z pusy nevoní...

Některá rána nemusí být úplně růžová. Znáte to, probudíte se a máte pocit, že vám v puse umřelo nějaké zvíře a nejmíň týden si ho nikdo nevšiml. Nebo, a to je horší, si toho pár lidí všimlo a jenom vám to neřekli.

Co s tím?

Jestli to není následek včerejší párty s česnekovými chlebíčky a tataráčkem, jestli nepomohlo několikeré čištění zubů, ústní voda a ani škrabka jazyka, nemusí být řešení úplně jednoduché ani rychlé.

Zápach z úst je způsobován činností anaerobních bakterií, které běžně máme v ústech. Anaerobní znamená, že rostou bez přístupu kyslíku. Tyto bakterie nám dobře slouží, protože pomáhají štěpit některé složky potravy, hlavně bílkoviny. A čím víc je v naší potravě síry (například výše zmíněný česnek), tím silnější je zápach. A platí, že čím víc je potravy pro bakterie (zbytků jídla v puse), tím víc je bakterií a také zápachu.

Proto je důležité si zuby čistit. Nejenom, že odstraníte zbytky potravy, ale také zredukujete populaci bakterií a tedy i zápach.

V akutní „první pomoci" lze doporučit přípravky ústní hygieny, například ústní vody s obsahem chlorhexidinu, ze sortimentu lékáren především tinktury s obsahem šalvěje a dalších bylin nebo odvar ze šalvěje k výplachům a kloktání. Tinktury na potírání nepoužívejte moc dlouho, vysušují sliznice a to může celý problém ještě zhoršit. K překrytí zápachu se v lidovém léčitelství doporučuje časté žvýkání semen anýzu nebo hřebíčkového květu.

A také se doporučuje zpívat. Chvění hlasivek čistí krk, zvukové vlny ovlivňují růst bakterií a vyšší přísun kyslíku nedovoluje přemnožení anaerobních bakterií.

Jenže to není tak jednoduché

Potrava pro bakterie nejsou jenom zbytky jídla, ale také krev nebo hleny. Krvácející nebo zánětlivé dásně, zahleněný nos nebo krk nebo onemocnění chrupu, i to jsou příčiny náhlého zhoršení dechu, stejně jako další choroby jako například refluxní choroba jícnu, vlivem které se ústní dutina překyseluje a některé zápachotvorné bakterie se lépe množí.

Zápach z úst tedy chápejme spíše jako varovný signál, že je něco špatně. Pokud to není nedostatečná ústní hygiena ani zkažený zub, začněte pátrat po zánětu dásní, mandlí nebo takzvané zadní rýmě. Když ani to nepomůže, přijde na řadu změna jídelníčku. Určitě si vynechejte kávu, ne jednu, úplně jí z jídelníčku vyřaďte včetně kávy bez kofeinu. Omezte bílkoviny, do jídla přidávejte víc kmínu nebo anýzu.

Přestaňte kouřit a omezte alkohol. Kouření vysušuje sliznice a odebírá kyslík, takže přispívá růstu bakterií.

Také některá léčiva, například silná antihistaminika proti alergii, mohou vysoušením sliznic a snížením množství slin zápach z úst zhoršit. Některé nosní kapky proti rýmě obsahují aminokyseliny se sírou a také přispívají k intenzitě zápachu.

Na zhoršení kvality dechu se mohou podepsat také různé čistící diety, půsty a hladovky.

A ani tohle ještě není všechno

Zatím jsme mluvili jenom o zápachu. Není to příjemné, ale pokud připomíná zkažená vajíčka, venkovskou kadibudku, pohnojený záhon nebo odér toalety ráno po vepřových hodech, je to něco, co známe a co do života tak trochu patří. Jsou to „jenom" překrmené trávicí bakterie. Ale může být i hůř.

Chemické sloučeniny

Jestli totiž cítíte nějakou chemii nebo hnilobný rozklad, je příčinou nejspíš vážnější onemocnění. Hnilobný zápach signalizuje nemoci žaludku nebo plic, některé choroby jater ohlašuje zápach čpavku, močovina napovídá na zhoršení funkce ledvin a nedostatečně zvládnutý diabetes doprovází zápach acetonu.

Ve všech těchto případech je návštěva lékaře namístě.

PharmDr. Stanislav Havlíček

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek