Jaké léky přibalit do cestovní lékárničky?

Cestovní lékárničku bychom měli vybavit vzhledem k místu, délce a charakteru našeho pobytu. Důležitý je počet cestovatelů i přítomnost dětí. Všechny tyto faktory berte v potaz při výběru léků do cestovní lékárničky. Poradíme vám, co by v ní nemělo chybět.

cestovní lékárnička.jpg

Na své cesty je důležité si přibalit v dostatečném množství především léky, které pravidelně užíváte, před odjezdem je vhodné také zkontrolovat jejich použitelnost. Jednou z dobrých zásad je nechat všechny léky v originálním balení obsahujícím i příbalovou informaci.

Pokud to nejde, popište si jednotlivá "platíčka" nesmývatelným fixem pro snadnou orientaci.

Pozor na léky za volantem! Přehled léčivých přípravků nevhodných při řízení naleznete zde.

Některé léky lze použít na více obtíží. Dejte jim proto při výběru a poradě s lékárníkem přednost. Zredukujete tak jednoduchým způsobem obsah lékárničky. Mějte svou cestovní lékárničku vždy snadno dostupnou a vlastní léky, které pravidelně užíváte, si nechte v příručním zavazadle. Během cestování nezapomeňte chránit léky proti slunci, vlhku a mrazu.

Zajímá vás, jak správně uchovávat léky, když cestujete? Klikněte zde.

cestovní lékárnička.jpgCo by v cestovní lékárničce nemělo chybět

Léky proti bolesti

Každého někdy něco zabolí. Pokud bolest nepolevuje, je třeba s ní bojovat, abyste neměli zkaženou dolovenou. Velice nepříjemná umí být bolest zubu, migréna či například bolest svalů a kloubů. Proto bychom neměli zapomenout na paracetamol, ibuprofen či obdobně působící látky. A přibalte i nějaký krém nebo gel na tlumení bolesti a otoku pro lokální použití.

Léky proti horečce

Horečka zvyšuje rychlost a sílu imunitní odpovědi a omezuje množení některých patogenů. Může ale představovat zátěž pro starší pacienty a pacienty s nemocí srdce. Za horečku se považuje teplota vyšší než 38°C. Při nižších hodnotách léky proti teplotě zbytečně nepodáváme. Na horečku lze opět použít i zmíněné léky proti bolesti.

Léky proti kašli a nachlazení

Takové nachlazení umí pořádně znepříjemnit dovolenou, proto nezapomeňte na léky proti bolesti v krku ve formě pastilek na cucání, spreje nebo kloktadla, na rýmu a kašel.

Léky proti průjmu

Průjmová onemocnění jsou strašákem většiny cestovatelů. Někdy jim stačí předejít dodržováním hygienických zásad. Ale pokud problém nastane, je třeba jej co nejdříve řešit. Hrozí totiž dehydratace (ztráta tekutin), ztráta minerálů a oslabení organizmu. V této skupině bychom neměli opomenout klasické živočišné uhlí, či obdobně působící diosmectit, nějaké střevní desinficiens a například probiotika pro zachování správné střevní mikroflóry.

Léky proti zácpě

Může se projevit při změně prostředí a často ji doprovází nadýmání až bolest hlavy. Pro rychlou úlevu a uvolnění zácpy můžeme použít glycerinové čípky, nebo přípravky ve formě kapek či tablet.

Léky proti cestovní nevolnosti

Pokud při cestování trpíme na nevolnosti, je vhodné sebou přibalit vhodné léky, nebo přírodní přípravky s obsahem zázvoru.

Antibiotika

Ti, kteří odjíždějí do míst, kde je špatná dostupnost lékařské péče, by měli do své lékárničky zařadit i antibiotika. Je třeba mít na paměti, že antibiotika zabírají pouze na bakteriální infekce, nikoli na infekce virové. Nejvhodnější je mít sebou antibiotika širokospektrá, která pokryjí největší škálu bakteriálních infekcí. Předpis na antibiotika vždy zkonzultujte se svým lékařem. Dejte si pozor na nežádoucí účinky jednotlivých antibiotik a na možnost alergické reakce. Pokud antibiotika začneme užívat, je nutné dobrat do konce celé balení, aby byla infekce dostatečně přeléčena.

Léky proti alergii

Pokud na alergii trpíte, nebo víte, že vám nedělá dobře bodnutí hmyzu, je dobré se vybavit potřebnými léky s obsahem antihistaminik (látek působících proti alergii) např. s obsahem cetirizinu či loratadinu. Některé gely dobře pomohou jako úleva při svědění a kopřivce.

cestovní lékárnička.jpg

Dezinfekční prostředky

Dezinfekční prostředky vždy uvítáme, pokud se odřeme, nebo se nám například strhne puchýř. Proto by v naší lékárničce neměl chybět tradiční peroxid vodíku, nebo třeba přípravky s obsahem jodu, pokud na ně nejsme alergičtí.

Oční kapky

V oblastech s vysokým obsahem prachu a jemných částic, případně v suchém prostředí si můžeme přivodit zánět spojivek. Není na škodu mít sebou kapky k dezinfekci očí s obsahem septonexu.

Léky proti kvasinkám a plísním

Jsou to onemocnění, která se projevují svěděním, začervenáním, popraskáním či olupováním kůže. Často se s nimi setkáme na koupalištích, bazénech, sprchách, nebo při zvýšeném pocení, zapaření v uzavřené a neprodyšné obuvi a při nošení oděvů z nevhodného materiálu. Pokud nám něco takového během našeho cestování hrozí, je dobré mít po ruce například clotrimazol v krému.

Léky na popáleniny

Popáleniny vznikají při vystavení se nadměrnému slunečnímu záření. Spálení kůže také zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Panthenol podporuje hojení popálené kůže a sliznic. A pokud cestujete za sluníčkem, tak si přibalte kvalitní opalovací přípravek s vysokým ochranným faktorem. K moři nejlépe s faktorem 25 až 50.

Prostředky na zakrytí rány

Určitě nezapomeňte přibalit obvazy, gázy a náplasti s polštářkem i bez polštářku, případně obinadlo.

Repelentní přípravky

Slouží k odpuzení nežádoucího hmyzu, pomáhají tak předcházet poštípání a přenosu některých nemocí.

Další vybavení cestovní lékárničky

Může se hodit teploměr, spínací špendlík, nůžky, jehla, škrtidlo, sluneční brýle, moskytiéra a jiné.

Podle typu dovolené: přípravky k dezinfekci vody, antimalarika, léky proti křečím, rehydratační a iontové roztoky, léky na nespavost případně na horskou nemoc.

Zdraví máme jen jedno, proto si nezapomeňte před cestou lékárničku zkontrolovat a složení případně zkonzultovat s Vaším lékárníkem, ať vás na cestách nezaskočí nečekané a přitom často jednoduše řešitelné zdravotní obtíže.

Mohlo by vás zajímat: Vitamín D – stačí syntéza vlivem slunečního záření?

Mgr. Martina Urbánková

Lékárna Frýdlant

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek