Plané neštovice, jejich projevy, léčba a možné komplikace

Plané neštovice (lat. varicella) patří mezi častá infekční onemocnění, jehož původcem je virus varicella - zoster (VZV) ze skupiny herpes virů. V celosvětovém měřítku postihuje každoročně 60 milionů lidí, v České republice jsou neštovice nejčastěji hlášeným infekčním onemocněním. Proč mohou být neštovice nebezpečné? A lze jim předcházet? Jakou zvolit nejlepší léčebnou strategii?

plané neštovice.jpg

Nákaza neštovicemi

Neštovicemi se obvykle nakazí dětští pacienti v kolektivu (ve věku od 2 do 10 let). Virus se přenáší kapénkovou infekcí nebo přímým kontaktem s neštovičkami, navíc také transplacentárně - z matky na plod. V mírných podnebných pásech přichází epidemie planých neštovic pravidelně, a to především na konci zimy a zpočátku jara. Inkubační doba neštovic, tedy doba od nákazy do propuknutí nemoci, se pohybuje v rozmezí 10 – 25 dní, přesto zpravidla okolo 14 dní.

Přečtěte si také: Paracetamol a jeho podání dětem

Pacient začíná být infekční již v době, kdy o své nemoci ještě neví, a to 1-2 dny před nástupem charakteristické vyrážky, která neštovice provází. Infekčnost končí po vyhojení posledního pupínku do stavu tzv. krusty, obvykle tedy po cca 3 - 7 dnech po nástupu vyrážky. Pravděpodobnost nákazy neštovicemi je u citlivých, neimunních pacientů velice vysoká (téměř 90 %).

Po prodělání nemoci nastupuje u většiny pacientů dlouhodobá imunita vůči planým neštovicím. Přesto virus celoživotně přetrvává v nervových uzlinách, kde může být v pozdějším věku, při oslabení imunity reaktivován a může způsobit jiná onemocnění, především pásový opar (herpes zoster).

Příznaky neštovic

neštovice-pupínky.jpgMezi nejznámější projevy neštovic patří charakteristická svědivá vyrážka neštoviček. U menší skupiny pacientů (starších dětí a dospělých) vyrážku o 1-2 dny předchází tzv. prodromy, mezi které patří obvykle bolest hlavy a horečka, z méně častých symptomů nechutenství, průjem, svědění. Tyto systémové příznaky mohou často způsobit, že nemoc špatně zařadíme do kolonky chřipka nebo nachlazení.

Vyrážka začíná jako malé červené skvrnky, které se v řádu hodin začnou měnit do stádia puchýřků (o průměru 3 až 6 mm). Puchýřky mají nejprve čirý obsah tekutiny, který se postupně mění na mléčný, až zakalený. Tekutina je vysoce infekční. Puchýřky posléze zasychají a vytváří se tzv. krusta. Po několika dnech se zaschlý stroupek odloupne. Vyrážka velmi často nepříjemně svědí, rozškrábáním hrozí riziko zavlečení sekundární bakteriální infekce do neštoviček, proto mu je potřeba zabránit.

Výsev začíná na hlavové části (ve kštici a na obličeji), postupně se šíří na trup a končetiny. Často se vyskytuje i na sliznicích – v ústech, na nosohltanu, na očních spojivkách, v zevním zvukovodu nebo na genitáliích. Nové pupínky se objevují postupně, ve vlnách co 3 až 5 dní. Akutní fáze nemoci trvá obvykle 4 až 7 dní, k úplnému vyhojení pak většinou dochází do 20 dní.

Režimová opatření neštovic

Režimová opatření neštovic je při nemoci výhodné dodržovat, uleví nemocnému a navíc ho chrání před možnými komplikacemi.

  • Po dobu nemoci udržovat dítě v klidu a nechodit na slunce.
  • Dodržovat správnou hygienu (sprchování alespoň jednou denně, bez použití mýdla a houbičky, aby nedošlo k rozedření pupínků). Vlažná voda zmírňuje svědění.
  • U dítěte i ošetřujícího pečlivě dbáme na čistotu rukou a na čisté a ostříhané nehty, abychom zabránili zanesení infekce. Snažíme se zabránit škrábání puchýřků.
  • Při akutní fázi nemoci oblékáme dítěti volné, nejlépe bavlněné oblečení.
  • Po vyhojení vyrážky je vhodné pokožku ještě několik dní ošetřovat hydratačním krémem.

dítě-s-neštovicemi.jpgLéčba neštovic

U zdravých dětí nemusíme neštovice nijak léčit, nemoc odezní sama. Použít můžeme jen symptomatickou léčbu, která pomůže ulevit od nepříjemných doprovodných projevů neštovic.

K léčbě horečky (nad 38°C) je vhodné použít léky ze skupiny antipyretik (Paralen®, Panadol®, Ibuprofen®). Dětem nikdy nepodáváme přípravky s kyselinou acetylsalicylovou (např. Acylpyrin®, Aspirin®), protože mohou, hlavně u mladších dětí, vyvolat velice nebezpečný Reyův syndrom.

Svědění můžeme utlumit dvěma možnostmi:

1. Lokálně, potíráním pupínků

Např. tradičním tekutým pudrem, který se nanáší v tenké vrstvě, ať nebrání zasychání neštoviček. V dnešní době se však více doporučují modernější přípravky, které tlumí svědění a nezanechávají skvrny (např. Virasoothe® chladící gel nebo sprej na plané neštovice, Fenistil® gel, Sudokcrem®, Imazol® krémpasta, Tanno-Hermal® Lotio).

2. Podáváním antihistaminik s protisvědivým účinkem

Systémovým podáním léčiv ze skupiny antihistaminik s protisvědivým účinkem (např. Fenistil® kapky) ulevíme od úporného svědění nebo při rozsáhlém výsevu neštovic.

Někteří odborníci doporučují na rozsáhlejší ložiska používat antiseptické masti nebo roztoky (Betadine®, hypermanganové obklady), aby se zabránilo infekci neštoviček. Lokálně lze použít i přírodní antiseptika – např. šalvěj a tea tree olej.

Z homeopatických přípravků mohou pomoci následující. Rhus toxicodendron 15 CH napomáhá zmírnit svědění, urychlí průběh nemoci i hojení. Mezereum 9 CH pro snadnější a rychlejší průběh nemoci, případně Antimonum tartaricum 9 CH k rychlejšímu hojení kůže a jako prevence jizviček.

Rizikové skupiny a komplikace neštovic

Plané neštovice nepředstavují pro zdravé dítě závažné onemocnění. Jinak je tomu u jiných věkových skupin – novorozenců, adolescentů (dětí od 13 let) a dospělých pacientů, zejména těhotných žen a osob se sníženou imunitou. U těchto ohrožených skupin je průběh neštovic vždy těžší s vyšším rizikem komplikací.

Mezi nejčastější a vážné komplikace planých neštovic řadíme progresivní varicellu, doprovázenou silnými bolestmi břicha s krvácivými projevy a možným poškozením vnitřních orgánů. Pokud neštovicemi onemocní těhotná žena, je vysoké riziko poškození plodu, potratu nebo předčasného porodu. Neonatální varicella představuje riziko pro novorozence, jehož matka onemocní neštovicemi 5 dní před a až 2 dny po porodu. Mezi další komplikace planých neštovic řadíme infekce VZV – zánět plic, mozečku a jater. Komplikace planých neštovic vyžadují nasazení léčiv ze skupiny antivirotik a hospitalizaci nemocného.

očkování-neštovic.jpgPrevence a možnost očkování neštovic

Nespecifickou prevencí je přísná izolace nemocných. Proti neštovicím existuje i očkování, které v ČR nepatří mezi povinná, a tedy hrazená ze zdravotního pojištění, leč na ně některé pojišťovny přispívají. Očkování proti varicelle chrání očkovaného z 90 % před nákazou a ze 100 % před rizikem komplikací. Vakcína proti neštovicím není určena na ochranu před pásovým oparem, i když riziko jeho vzniku je u očkovaných jedinců mnohonásobně nižší. Očkování proti planým neštovicím je vhodné zejména pro děti se sníženou imunitou, pro děti trpící kožními nemocemi a pro všechny adolescenty (zvláště dívky starší 13 let) a dospělé – kteří doposud neměli neštovice.

K dispozici máme 2 typy očkování:

  1. Pro děti starší 9 měsíců a pro dospělé je k dispozici vakcína Varilrix® (orientační cena 1 500 Kč za očkovací dávku) s živým oslabeným virem. U dětí do 12 let se očkuje jednou dávkou vakcíny, u starších pacientů se očkují dvě dávky, s odstupem alespoň šesti týdnů.
  2. Pro děti ve věku od 15 měsíců je k dispozici kombinovaná vakcína Priorix-Tetra® (orientační cena 1 800 Kč za očkovací dávku), která kromě živých oslabených virů varicelly obsahuje i živé oslabené původce spalniček, příušnic a zarděnek. Tato vakcína se aplikuje ve dvou dávkách.

PharmDr. Klára Bechná

Lékárna Na středisku, Kopřivnice

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek