Odpovědi na otázky v poradně

Naši farmaceuté odpovídají v on-line poradně na širokou škálů dotazů. Odpovědi si v anonymizované podobě můžete přečíst.

Nevadí, že jsem si vzala paralen a po asi hodině další?

Odpovídá PharmDr. Kateřina Ondrušová:

Dobrý den,
z Vašeho dotazu není zcela jasné, jaký konkrétní léčivý přípravek jste užila - Paralen je značka několika různých léčivých přípravků, které obsahují účinnou látku paracetamol (případně i další účinné látky) působící jako analgetikum - antipyretikum, tedy jako lék na léčbu bolesti, popř. lék snižující zvýšenou teplotu. Předpokládám, že Váš dotaz se týká tablet Paralen 500 (tablet obsahujících 500 mg paracetamolu v 1 tabletě). Pokud jste užila 2 tablety Paralenu 500 s časovým odstupem 1h, zcela jistě nedošlo k překročení doporučeného dávkování. Dále pak můžete v dávkování přípravku pokračovat podle doporučeného schématu (tzn. nejdříve po 4h užít 1-2 tablety paracetamolu, pokud to Váš stav dále vyžaduje - máte zvýšenou teplotu nebo bolesti). Obvyklé dávkování přípravku u dospělé osoby (popř. osoby starší 15 let) je 1-2 tablety (500 - 1000mg paracetamolu) dle potřeby několikrát denně s časovým odstupem nejméně 4 hodin mezi jednotlivými dávkami. Maximální doporučená denní dávka jsou 4 g paracetamolu (tedy 8 tablet během 24hodin), maximální doporučená jednotlivá dávka přípravku je 1g paracetamolu (tzn. 2 tablety). Tyto maximální doporučené dávky se týkají krátkodobého užívání Paralenu 500 (tzn. užívání maximálně po dobu 10 dnů). Pokud si nejste jista užíváním přípravku, potřebujete se dále poradit, obraťte se na svého lékárníka.

Co znamená užívání doplňků během jídla? Znamená to, že mezi sousty jídla si mám dát daný doplněk? Nebo to znamená, že mám doplněk užít až po jídle?

Odpovídá PharmDr. Kateřina Ondrušová:

Dobrý den,
užívání léčivých přípravků či doplňků stravy během jídla znamená jejich užití s potravou nebo bezprostředně po jídle. Většinou k tomu vedou tyto důvody - lepší vstřebávání přípravku (např. díky rozpustnosti účinných látek v tuku ze stravy), ochrana žaludeční sliznice před drážděním, které by přípravek mohl způsobit. Jaký konkrétní způsob zvolíte - zda lék užijete mezi sousty jídla či až těsně po jídle - je Vaše rozhodnutí a neovlivní nikterak účinek přípravku. Pokud máte nějaké pochybnosti, popř. potřebujete konzultovat podrobněji užívání přípravku, obraťte se na svého lékárníka.

VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek