Máte jaterní onemocnění? Co užívat proti bolesti a horečce, když ne paracetamol?

O jaká onemocnění jater se může jednat?

Zánětlivá onemocnění (hepatitidy)

mohou být:

  • virového původu (hepatitida A, B, C, D, E, F, hepatitida způsobená virem Epstein-Barrové = infekční mononukleóza, hepatitida způsobená cytomegalovirem), ale i
  • nevirového původu – tzv. autoimunitní hepatitida, kdy imunitní buňky vlastního těla napadají játra. Onemocnění postihuje nejčastěji ženy středního věku (typ I) nebo mladé dívky (typ II).

Steatóza jater (ztučnění jater)

Hromadění tukových buněk v jaterních buňkách, jehož příčinou může být jak nadměrné požívání alkoholu, tak zvýšený příjem tuků a cukrů ve stravě. Dále se na tomto onemocnění mohou podílet i další faktory: cukrovka, onemocnění zažívacího traktu, některé léky, ale také některé metabolické poruchy.

Podáváte paracetamol dětem? Nebo si nejste jisti ohledně dávkování léků s paracetamolem?

Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.

Metabolické poruchy

Jde např. o poruchu metabolismu mědi (hepatolentikulární degenerace neboli Wilsonova choroba), zvýšené ukládání železa do jater (hemochromatóza), hromadění prekursorů hemu v játrech (porfyrie), absenci enzymu metabolizujícího galaktózu (galaktosémie).

Cirhóza

Jedná se o nevratné poškození jaterních buněk, kdy se funkční jaterní buňky přeměňují na vazivo. Děje se tak často vlivem alkoholu, ale může se jednat i o následek neléčených zánětlivých onemocnění jater - hepatitidy B, C nebo chronické autoimunitní hepatitidy.

Onemocnění jater způsobená toxickými látkami

Mezi hepatotoxické látky (látky poškozující játra) patří např.

  • pesticidy, metylalkohol, arzen, olovo, amatoxiny (jedovaté sloučeniny obsažené v muchomůrkách)
  • alkohol- nadměrné a dlouhodobé požívání alkoholu může vést k různým postižením jater přes steatózu, hepatitidu až k cirhóze.
  • léky - některá antibiotika (např. vyšší dávky tetracyklinů), perorální antikoncepce, léky na epilepsii (např. kyselina valproová), cytostatika, anabolické steroidy, vysoké dávky vitamínu A. Mezi léky hepatotoxické patří ale i bez receptu dostupný paracetamol (např. Paralen®, Panadol®, Paramax®). Trpíte-li některým onemocněním jater, nebo užíváte-li některý lék, který je toxický pro játra, je lépe se užívání paracetamolu vyhnout.

Alternativou paracetamolu jsou nesteroidní antiflogistika. Jsou to léky působící jak proti bolesti a horečce, tak i proti zánětu. Nejedná se ovšem o látky steroidní povahy - kortikoidy. Bez receptu jsou k samoléčbě dostupné např.

  • kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin®, Anopyrin®, Aspirin®)
  • ibuprofen (Ibalgin®, Brufen®, Nurofen®, Ibumax®, Apo-ibuprofen®)
  • naproxen (Nalgesin S®)
  • diclofenak (Voltaren®, Apo-diclo®, Dolmina®, Veral®)

Výše zmíněná nesteroidní antiflogistika sice nepředstavují velkou zátěž pro játra, ale na druhou stranu jsou nevhodná pro osoby s citlivým žaludkem a žaludečními vředy, pro osoby užívající léky snižující krevní srážlivost, tzn. antikoagulancia (např. warfarin), léky snižující shlukování krevních destiček, tzv. antiagregancia (např. kyselina acetylsalicylová) nebo některé léky na snížení krevního tlaku, tzv. antihypertenziva. Kyselina acetylsalicylová je navíc kontraindikována u osob mladších 16 let. V těchto případech je nutno konzultovat léčbu bolesti s lékařem.

Mezi nesteroidní antiflogistika řadíme i další látky: indometacin, meloxikam, nimesulid, atd. Preparáty s uvedenými účinnými látkami jsou ovšem vázány na recept a při jaterních onemocněních je, stejně jako paracetamol, nelze doporučit.

Budete-li mít jakékoli pochybnosti o volbě léku, jeho dávkování či vhodnosti způsobu jeho podávání, neváhejte se obrátit na svého lékárníka. Získáte tak cenné rady pro bezpečnou a účinnou léčbu svých potíží.

PharmDr. Nora Tůmová

Lékárna Mendlovo náměstí, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek