Žena a její perioda aneb žena čtyřikrát jinak

Menstruační cyklus ženy je pravidelně se opakující děj, který trvá přibližně 4 týdny (23 – 36 dní) a během kterého dochází vlivem ženských pohlavních hormonů (estrogenu a progesteronu) ke změnám na vaječnících (dozrávání vajíčka), na děložní sliznici, vejcovodech i pochvě. Tyto změny jsou však provázeny i dalšími, mnohem nápadnějšími proměnami v chování i vzhledu. Zevní projevy změn souvisejících s cyklem nejsou sice u žen tak zřetelné, jako je tomu u samic jiných savců (označují se jako tzv. estrální cyklus), přesto si jich ženy všímají. Mění se kvalita vlasů, pleti, dokonce i tělesné proporce nebo barva hlasu. Výraznější jsou v jednotlivých fázích cyklu změny chování a nálady, mění se však také způsob uvažování, názorové postoje nebo vyhodnocení situací. Abychom tomu lépe porozuměli, je potřeba podívat se na jednotlivé fáze cyklu podrobněji.

Průběh a fáze menstruačního cyklu

1. Menstruace

Začíná dnem, kdy se dostaví krvácení. Menstruace je jediným známým přirozeným krvácením vůbec. Dochází při něm k odloučení děložní sliznice, která se připravovala pro zachycení a uhnízdění oplodněného vajíčka. Nedojde-li k oplodnění vajíčka spermií, odchází vajíčko spolu s odloučenou sliznicí z těla, což je provázeno krvácením. Menstruace trvá průměrně 5 dní (3-7) a je charakteristická malou fyzickou výkonností, zvýšenou únavou a potřebou odpočívat. Není třeba vnímat menstruaci jako něco zlého, naopak, probíhá-li menstruace pravidelně a bez větších potíží, je známkou toho, že je žena plodná a že její tělo funguje tak, jak má. Toto období může být vhodné například k nezbytné fyzické i psychické regeneraci, neboť právě během menstruace dokáže žena nejlépe porozumět svému tělu a citlivě vnímat jeho potřeby.

2. Proliferační (folikulární) fáze

Jakmile se odloučí nepotřebná sliznice a tělo se očistí, přichází fáze, kdy se stále rostoucí hladinou estrogenu dochází k zástavě krvácení a postupnému obnovování buněk sliznice dělohy (neboli proliferaci buněk). Dále začíná na povrchu vaječníku k dozrávání vybraného vajíčka v měchýřku, který se označuje jako folikul (odtud pojmenování folikulární fáze). Toto období trvá přibližně od 6. do 11. dne menstruačního cyklu a obvykle se projevuje přílivem nové energie. Žena bývá velmi aktivní, komunikativní, pečuje o sebe a zvládne více úkolů než v jakémkoliv jiném období. Někdy se proto můžeme setkat také s označením „dynamická fáze“. Je vhodná k realizaci nápadů a projektů, ale také k vyhledávání vhodného partnera, neboť pro muže jsou ženy v tomto (předovulačním) období velmi přitažlivé.

3. Ovulace

Třetí fází, která obvykle trvá od cca 12. do 17. dne, je fáze ovulační. Produkce estrogenu vrcholí a následkem prudkého nárůstu luteinizačního hormonu (během jednoho dne až 10krát) dozrálý folikul praskne a uvolní vajíčko, které je zachyceno vejcovodem a postupně putuje do dělohy. Toto období je z hlediska otěhotnění klíčové pro oplodnění vajíčka. Sama žena vnímá toto období zvýšenou chutí k intimnostem i touhou na sex. Ráda pečuje o blízké osoby, svou rodinu, děti a především partnera. Také přirozená tělesná vůně je v tomto období odlišná a pro muže se žena stává neodolatelnou.

4. Sekreční (luteální) fáze neboli fáze premenstruačního syndromu (PMS)

Hladina estrogenu klesá, prasklý folikul se mění na tzv. žluté tělísko (latinsky corpus luteum, odtud pojmenování luteální fáze), které produkuje progesteron, hormon, jenž připravuje sliznici dělohy na uhnízdění vajíčka, podporuje vývoj mléčné žlázy, a je-li vajíčko oplodněno, také udržuje těhotenství. Má však vliv i na psychický stav ženy. Soubor fyzických a psychických příznaků, kterými se toto období projevuje, se označuje jako tzv. premenstruační syndrom. Trpí jím až 85 % žen, přičemž asi 5 % z nich má natolik výrazné obtíže, že mohou být považovány za nemoc (tzv. premenstruační dysforická porucha). Nejčastějšími projevy jsou bolesti hlavy, břicha, někdy také kloubů a zad, citlivost prsou, malátnost, pocity na zvracení, průjem, zadržování vody a sklon k otokům, zhoršená kvalita pleti i vlasů. Po psychické stránce je obvyklá podrážděnost, sklony k úzkostem a depresím, plačtivost a také snížená chuť na sex i jiné intimnosti. Nepochopení, nebo dokonce zlehčování tohoto stavu z pohledu partnera nebo kolegů v práci může být pro ženu velmi bolestivé. Přesto je dobré nahlížet i na toto období pozitivně. Důležité je optimistické naladění. Pokud se žena soustředí na to, co jí jde, a věnuje pozornost svým myšlenkám a nápadům, možná bude překvapena tím, co všechno dokáže i v tomto zdánlivě nepříznivém období.

Jak zvládnout nepříjemné projevy PMS

Některým ženám pomáhá klid, odpočinek a relaxace, jiné dávají přednost cvičení nebo jiné fyzické aktivitě. Vhodné je například cvičení na gymnastickém míči nebo jóga. K dobré náladě přispívá také dostatek sluníčka a čerstvý vzduch. Pokud tedy není chuť na cvičení, nahradí ho procházka nebo jízda na kole.

Někteří lékaři doporučují užívat ve druhé polovině cyklu vitamin E a hořčík s vitaminem B6 (např. Magne B6®, Magnex®). Lékárník může nabídnout také výtažky z brutnáku lékařského nebo pupalky dvouleté. Migrénám je možné předcházet pravidelným užíváním omega-3 nenasycených mastných kyselin (např. MaxiCor®, Acutil®, GS Omega 3® nebo strava bohatá na mořské ryby, vlašské ořechy, lněné a dýňové semínko). Z bylin se používá například třezalka, meduňka a levandule pro psychickou pohodu, přeslička proti zadržování vody, pampeliška, heřmánek a máta při zažívacích potížích. Oblíbenou „ženskou“ bylinkou je pak řebříček, kontryhel nebo drmek. Pomohou zmírnit příznaky PMS, vhodné jsou také při bolestivé a nepravidelné menstruaci nebo při potížích spojených s přechodem. Zakoupit se dají jednotlivé bylinky, ale i jejich osvědčené kombinace v čajových směsích – např. Gynastan® bylinný ženský čaj, Gynoton® bylinný čaj při menstruačních potížích, případně ve formě kapek (např. Fytos® Dámské kapky).

Alternativou může být rovněž homeopatická léčba, která přirozeným způsobem napomáhá harmonizovat menstruační cyklus a zmírnit nepříjemné průvodní příznaky PMS. Je však nezbytné obrátit se na zkušeného homeopata, který podle individuálních projevů zvolí homeopatický lék přímo „na míru“. Nejčastěji se používá Sepia 15 CH, Lachesis 15 CH, Calcarea Carbonica 15 CH nebo Pulsatilla 15 CH.

Vhodná je i úprava jídelníčku s přihlédnutím na dostatek ovoce, zeleniny a tekutin. Vyhýbat by se ženy měly především tučnému a mastnému jídlu, omezit solení a sladkosti, ale také alkohol a kofein. Je dobré jíst častěji a v menších porcích stravu bohatou na vlákninu a minerály, např. draslík, který pomáhá proti zadržování vody v těle. Nachází se například v banánech, rajčatech nebo některých sušených plodech, jako jsou datle a meruňky. Sušené ovoce je vhodné také při chuti na sladké.

Jsou-li příznaky provázející PMS běžně dostupnými prostředky nezvládnutelné a významně omezují kvalitu života, měla by se žena poradit o vhodné léčbě s lékařem. Ten pravděpodobně doporučí užívání hormonální antikoncepce (případně zavedení tělíska). Hormonální antikoncepce upravuje hladinu ženských hormonů tak, že naprogramuje ženské tělo na stav podobný těhotenství. Výkyvy hormonálních hladin a s nimi spojené nepříjemné projevy se tím sice zmírní, nicméně se tím ovlivní i ty charakteristické psychologické a biologické změny, které jsou pro ženy v jednotlivých fázích cyklu typické. Existují ženy, pro které je hormonální antikoncepce naprosto nevhodná (například při poruchách srážlivosti krve), ale také ty, kterým antikoncepce pomůže zvládat jinak neúnosné projevy PMS a upravit bolestivou nebo nepravidelnou menstruaci. Zvážit je potřeba vždy všechna pro a proti.

Pokud se objevují stavy úzkosti a deprese, je nejlepší obrátit se na odborníka. Psychoterapie by v tomto případě mohla být velkým přínosem, neboť pomáhá pochopit příčinu potíží, zbavit se příznaků nemoci a získat kontrolu nad svým chováním. Pomáhá také zlepšit vztahy v rámci rodiny nebo mezi partnery. Součástí psychoterapie bývají individuální sezení a rozhovory, ale také relaxační cvičení nebo arteterapie (léčba malováním). V závažnějších případech může být terapie doplněna také farmakologickou léčbou pod dohledem psychiatra (obvykle nasazení antidepresiv).

Výhody sledování menstruačního cyklu

Je-li cyklus pravidelný, je možné využít sledování jeho průběhu k rychlejšímu otěhotnění, nebo naopak k zabránění nechtěnému početí. Pozorováním a zapisováním změn se zjišťují tzv. plodné a neplodné dny, díky tomu si mohou partneři udělat během pár měsíců přesnou představu o tom, které dny jsou vhodné k otěhotnění, nebo kdy je potřeba se při styku chránit. Také ovulační testy, které se dají zakoupit v lékárně, vyžadují určitou znalost průběhu menstruačního cyklu, neboť se provádějí právě ve dnech pravděpodobné ovulace. Pomocnou metodou může být rovněž sledování tzv. bazální teploty (teplota v pochvě ihned po probuzení), která se v období ovulace mírně zvyšuje, nebo sledování vzhledu poševního hlenu (tzv. hlenová metoda), který je produkován žlázkami děložního hrdla a v období plodných dní bývá na rozdíl od ostatních dnů cyklu velmi výrazný. Jednodušším způsobem je použití tzv. kapesního mikroskopu, který má velikost a vzhled rtěnky a je k dostání také v lékárně (např. Donna – ovulační test FertilControl Light). Postup ke zjištění plodných a neplodných dní je velmi jednoduchý, stačí naslinit sklíčko a po zaschnutí slin vyhodnotit výsledek. Plodné dny jsou charakteristické nádhernými krystalky ve slinách, jež připomínají kapradiny.

Poruchy menstruačního cyklu

Opožděná menstruace
Mezi nejběžnější poruchy menstruačního cyklu patří zpožděné krvácení. Projevuje se několikadenním zpožděním a nemívá závažnou příčinu, většinou je způsobené stresem. Pokud dojde k vynechání menstruace (amenorea), může jít o začátek těhotenství nebo přirozené ukončení činnosti vaječníků, tedy období přechodu. Nedostaví-li se menstruace u dívek do 15 let, jedná se o tzv. primární amenoreu, kterou je potřeba konzultovat s dětským lékařem nebo gynekologem, neboť může mít více příčin (hormonální, poruchy vývoje, vrozené vady pohlavních orgánů apod.).

Nepravidelná menstruace
Nepravidelná menstruace bývá nejčastěji spojena se zahájením menstruačního cyklu dívek v pubertě, dále v období po porodu nebo v tzv. premenopauzálním období, tedy období, kdy pozvolna ustává aktivita vaječníků a nastává klimakterium (přechod). V těchto případech je příčinou kolísání hladiny ženských hormonů (především nedostatečná hladina estrogenů). Může však souviset také s nadměrným úbytkem váhy (anorexie), dlouhodobým stresem, jiným onemocněním (např. poruchy funkce štítné žlázy) nebo užíváním některých léků.

Prodloužení nebo zkrácení menstruačního cyklu
O prodloužení menstruačního cyklu (odborně oligomenorea) se jedná, jsou-li intervaly mezi menstruacemi delší než 4-5 týdnů. Příčinou je nejčastěji chybějící ovulace a tím také produkce progesteronu, který ovlivňuje narůstání sliznice v děloze. Obvykle je doprovázeno silným a dlouhotrvajícím krvácením. Přesáhnou-li intervaly délku 2-3 měsíců nebo je-li krvácení obzvlášť intenzivní (hypermenorea), je potřeba obrátit se na gynekologa a tento stav léčit podáním progesteronu ve formě tablet nebo injekcí.

Zkrácení menstruačního cyklu, tzv. polymenorea, je děj opačný. Krvácení se objevuje častěji, v intervalu kratším než 3 týdny, a je způsobeno předčasným zaniknutím nedozrálých folikulů s vajíčkem. I v tomto případě je nezbytné navštívit gynekologa a zahájit léčbu, která je přísně individuální kombinací estrogenů a progesteronu.

Slabé krvácení neboli špinění mimo menstruaci
Slabé krvácení se často objevuje při nasazení hormonální antikoncepce, kdy je způsobeno poměrně stálou hladinou estrogenu. Objeví-li se v těhotenství, znamená to, že žluté tělísko neprodukuje dostatek progesteronu, který je nezbytný pro uhnízdění vajíčka a udržení těhotenství. Hrozí riziko potratu a je nezbytné progesteron do těla dodávat po nezbytně dlouhou dobu formou tablet. Pokud se objevuje pravidelně v průběhu menstruačního cyklu (nejčastěji před menstruací), může být příčinou neplodnosti.

Bolestivá menstruace (dysmenorea)
Bolestivou menstruací mohou trpět jak mladé dívky, tak zralé ženy. Zatímco u dívek jsou bolesti přímo spojené s odlučováním děložní sliznice a většinou po porodu mizí, v pozdějším věku bývá příčinou zánět dělohy, vaječníků, cysty na vaječnících, srůsty v děloze, myomy (nádory v děloze) apod., je proto potřeba obrátit se na gynekologa a tyto problémy s ním konzultovat a řešit.

Menopauza

Menopauza je poslední přirozené krvácení z dělohy, kterým začíná období přechodu neboli klimakterium. Obvykle přichází kolem 50. roku věku a je způsobena postupným vyhasínáním pravidelné činnosti vaječníků a ustáním produkce ženských pohlavních hormonů.

Více o klimakteriu se dočtete v tomto článku: Menopauza a její vliv na osteoporózu.

Na závěr lze tedy říci, že žena je ženou právě pro její cykličnost. Ačkoliv mohou být některé fáze cyklu náročné, jak pro ženu, tak pro jejího partnera, být ženou je bezesporu krásné, a to nejen proto, že dokáže přivést na svět nový život, ale pro mnoho úžasných schopností a proměn, z nichž každá se v jednotlivých obdobích cyklu projevuje s různou intenzitou. Zaměří-li se žena na to, co jí ve kterém období nejlépe jde, sladí se se svým cyklem natolik, že jej bude vnímat jako harmonickou součást svého života.

PharmDr. Kateřina Dubská


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek