Vlhké hojení – moderní metoda ošetření ran

Klasická obinadla, buničiny, vaty a gázy se používají k ošetření ran už jen výjimečně. V současnosti je při léčbě akutních i chronických ran upřednostňována metoda tzv. vlhkého hojení.

Vlhké hojení ran bylo známo již ve starověku. S oblibou byl využíván med, který rány udržel ve vlhkosti, a navíc působil svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky.

Principem vlhkého hojení ran je:

  • zajištění optimální vlhkosti, pH a stálé teploty rány,
  • zachování přirozeného prostředí rány, která produkuje spoustu výživných látek a růstových faktorů, které rovněž podporují hojení,
  • absorpce sekretu či hnisu,
  • čištění rány – vlhké krytí vstřebává škodliviny, které mohou produkovat přítomné bakterie,
  • zamezení kontaktu s vnějším prostředím a snížení rizika vzniku infekce,
  • podpora tvorby nové tkáně.

Přečtěte si také: Hojení ran můžeme ovlivnit stravou, pomoci mohou i bylinky

Další články na téma "Jak ošetřit drobná i větší poranění" si přečtěte zde.

Výhody vlhkého hojení ran

  • Rychlost hojení – vlhká metoda zhojí rány rychleji, a to až o 40 %.
  • Pohodlnost – oproti dříve používaným gázám a obinadlům je vlhká metoda jednodušší pro aplikaci, navíc krytí není nutno tak často měnit (některé vydrží až 7 dní).
  • Menší bolestivost - krytí se k ráně nelepí a převazování pak není tak bolestivé. Některé krytí navíc samo o sobě ránu zklidňuje a snižuje bolestivost.
  • Univerzálnost - díky širokému výběru prostředků pro vlhké hojení se v současné době dá tato metoda použít v podstatě pro jakýkoliv druh rány, ať už akutní či chronické (rána nehojící se více jak 6 týdnů).
  • Snížení celkových nákladů na léčbu – zkrácením doby léčby a snížením počtu komplikací je metoda vlhkého hojení oproti klasické metodě finančně výhodnější.

Léčba akutních poranění

Pro léčbu akutních poranění, kdy není zasažena velká plocha kůže a rána není hluboká, např. drobné odřeniny, řezné rány, puchýře, spáleniny (i od slunce), se dají využít následující preparáty:

Hydrogely

Jedná se buď o kompaktní krytí, nebo amorfní gely:

Kompaktní krytí – např. Hydrosorb®, Suprasorb® G. Tento typ krytí obsahuje hodně vody a ihned po přiložení na ránu vytvoří vlhké prostředí požadované pro hojení. Krytí je navíc průsvitné a dovoluje kontrolu rány. Vzhledem k tomu, že kompaktní hydrogely jsou z velké části tvořeny vodou, nehodí se na léčbu ran se silnou sekrecí.

Amorfní gely - např. Prontosan® Wound gel, Flamigel®, Akutol™Hydrogel. Jsou to průsvitné gely, které udržují ránu vlhkou, podporují hojení a zamezují vzniku jizvy. Mají zklidňující účinek a významně snižují bolestivost. Nevstřebávají se, nevyvolávají alergie, a proto jsou vhodné k použití již od narození, pro těhotné a kojící ženy. Vhodné jsou jak na suché, tak na vlhké rány. Jejich výhodou je i jednoduchá aplikace, nehodí se ovšem pro infikované rány a rány se silnou sekrecí. Převazy se provádí ze začátku 1x denně, u ran se sekrecí 2 – 3x denně. Četnost převazů lze postupně snižovat. Rána se před každým převazem omyje vodou a odstraní se zbytky gelu. Do rány a do její těsné blízkosti se aplikuje nový gel, který lze ponechat volně nebo překrýt mastným tylem a zavázat. Případně lze gel překrýt nesavým krytím neboli filmem (viz dále). Do této skupiny patří i HemaGel®, který má navíc schopnost vychytávat kyslíkové radikály vznikající při zánětlivých procesech. Kyslíkové radikály dokáží zpomalit, nebo dokonce zastavit proces hojení. Jejich vychytáním se hojivý účinek tedy ještě zvýší. Tato krytí se nazývají bioaktivní obvazy. Některý z hydrogelů je proto vhodné mít vždy po ruce doma i na cestách.

Kyselina hyaluronová

Přirozeně se vyskytuje v pojivových tkáních, v kůži se podílí na její obnově. V poškozené kůži byl zaznamenán její nižší obsah. Aplikace kyseliny hyaluronové přímo do rány urychluje hojení pooperačních ran, odřenin a popálenin a je prevencí vzniku jizev. Kyselina hyaluronová je vhodná i k rychlejšímu zhojení nástřihu hráze po porodu. Nalezneme ji např. v preparátech Rosen® HA gel, Cicatridina® mast, sprej.

Léčba chronických ran

Pro léčbu chronických ran (např. rozsáhlé popáleniny, pooperační rány a jizvy, po ozařování, proleženiny, diabetická noha, bércové vředy) je na trhu nepřeberné množství krytí, gelů, mastí atd. Některé jsou dostupné pouze pro nemocnice či ambulance, většina je ale k zakoupení i v lékárnách a prodejnách se zdravotnickými prostředky. Výběr vhodného krytí doporučí zpravidla odborný lékař (specialista, dermatolog).

Zde je několik možností, z čeho vybírat:

Hydrogely

Viz výše.

Hydrokoloidy

Hydrokoloidní krytí je tvořeno dvěma vrstvami. Zevní vrstvou je pěnová, pro vodu nepropustná hmota, vnitřní vrstvou je absorpční hmota, která vytvoří při kontaktu s ránou gel. Hydrokoloidní krytí se snadno aplikuje a není nutné jej často měnit. Např. Tegasorb®, Askina Hydro®, Aquacel®.

Nepřilnavé materiály

K ošetření plošných ran, popálenin, při radiačním poškození kůže, bércových vředech a také po operacích v plastické chirurgii se používá tzv. mastný tyl. Jedná se o síťku napuštěnou neutrálním masťovým základem, který zamezuje přilepení k ráně a díky okům v síťce umožňuje ráně „dýchat“ (např. Grassolind® Neutral, Atrauman®).

Antiseptické a antibakteriální krycí materiály

Pro rány infikované nebo s rizikem vzniku infekce se využívá krytí s antibakteriální úpravou obsahující nejčastěji stříbro (např. Atrauman® Ag, Aquacel® Ag) nebo jód (Inadine®). U jódu ovšem pozor na alergické reakce.

Algináty

Jsou vyráběny z mořských řas a vyznačují se dobrou absorpcí a schopností čistit ránu. Alginátová krytí se po kontaktu se sekretem rány změní v nepřilnavý gel, který účinkuje jako vlhký obvaz. Např. Melgisorb® alginát, Suprasorb® A.

Krytí s aktivním uhlím

I v tomto případě se jedná o krytí s vysokou schopností absorpce, proto se používá u ran se silnou sekrecí. Aktivní uhlí pohlcuje i bakterie, ránu čistí a redukuje případný zápach. Např. Tecasorb®, Actisorb®.

Mokré krytí a roztoky

Příkladem tzv. mokrého krytí je TenderWet®. Tento polštářek se skládá z vysoce savého jádra, které absorbuje nečistoty z rány, a zároveň ránu zvlhčuje postupným uvolňováním Ringerova roztoku. Mokré krytí je vhodné na rány suché i silně mokvající. Z roztoků používaných k dezinfekci a současnému zvlhčení rány lze uvést např. Prontosan® roztok, Octenilin® roztok.

Kolagenová krytí

Kolagen je součástí dermis, kterou je třeba při hojení rány obnovit. Kolagenová krytí podporují hojení rány a navíc vykazují výborný absorpční účinek. Např. Hypro-Sorb® F, Suprasorb® C.

Hydropolymerová krytí

Jedná se např. o krytí Tielle®, což je obvaz skládající se ze tří vrstev. Zevní vrstva je polopropustná, střední vrstva je z netkané textilie a nasává přebytečný sekret ze spodní vrstvy, která je v přímém kontaktu s ránou. Tento typ krytí se používá na rány se středně silnou sekrecí.

Pěnová polyuretanová krytí

Jsou z měkkých materiálů propustných pro vodní páry a plyny. Pěnové krycí prostředky se vyrábějí v různých tvarech a velikostech a mají všestranné použití. Jsou vhodné k léčbě ran se silnou a střední sekrecí, ale i k léčbě povrchových ran. Společně se sekretem jsou absorbovány i bakterie, čímž se rána čistí. Např. Suprasorb® P-PU, Hydrofoam®, Mepilex®.

Filmy

Jde o tenké nesavé krytí zajišťující bariéru proti vodě či infekci. Filmy jsou zároveň propustné pro kyslík, a rána tak může „dýchat“. Např. Tegaderm®, Mepore®.

Rány akutní lze u zdravého člověka netrpícího cukrovkou či špatnou srážlivostí krve léčit doma např. za použití některého z hydrogelů. Naopak rány chronické, infikované, špatně se hojící, ve větší ploše či větší hloubce je třeba ponechat na lékaři. Ten zvolí vhodné krytí podle toho, v jaké fázi hojení se rána nachází, jak je hluboká, zdali a eventuálně v jaké míře je přítomný sekret či infekce a taky do jaké míry spolupracuje pacient. Jedním z faktorů úspěšné léčby jsou tedy také zkušenosti ošetřujícího zdravotníka.

PharmDr. Nora Tůmová a PharmDr. Kateřina Dubská

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek