Problémy se zubní náhradou

Zubní lékaři a zubní technici mají v dnešní době k dispozici stále dokonalejší prostředky, jak nahradit chybějící chrup. Různé zubní náhrady jsou řešením pro mnoho lidí s neúplným chrupem. Avšak ani nejmodernější zubní náhrada neumí plnohodnotně zastoupit vlastní zuby.

Zubní náhrady mohou vyřešit problémy spojené s neúplným chrupem, jako jsou rozmělnění potravy, mluvení anebo vzhled, a to zvláště v případech značné nebo úplné ztráty chrupu. Úplná ztráta chrupu se řeší tzv. celkovou snímatelnou zubní náhradou. Celková zubní náhrada je vyrobena z pryskyřice (proto je potřeba zubní náhradu na noc ukládat do sklenice s vodou, aby pryskyřice nevyschla). Tělo náhrady, které kopíruje tvar dásní a parta, je individuálně zhotoveno pro každého pacienta. Zubní náhradu je potřeba správně nasadit, aby se mezi ní a dásní vytvořil podtlak a dobře držela. Používání celkové zubní náhrady také vyžaduje vytvoření si nových návyků při kousání a mluvení.

Jak zubní náhradu nosit?

Zpočátku může zubní náhrada vyvolávat nepříjemné pocity a může trvat až několik týdnů, než si na ni člověk zvykne. Nasadit a sundat zubní náhradu by se měl pacient ideálně naučit hned v ordinaci zubního lékaře. Počáteční období, kdy si člověk na náhradu zvyká, lze používat fixační krémy např. Corega®, Blend-a-dent®, Protefix® aj. Nebo lze použít fixační podložky pod zubní protézy, které jsou vyrobeny z bobtnavé látky (alginátu sodného) a po vložení do úst vyplní prostor mezi dásní a zubní protézou, a tím chrání dáseň před otlaky, záněty a také působí proti degeneraci kosti pod dásní. Fixační podložky se používají pro celkové zubní protézy. Snížit dávivý reflex lze pomocí cucání bonbonů (raději bez cukru). Tím lze také snížit nadměrnou tvorbu slin, která je reakcí na přítomnost cizího tělesa v ústech.

Obecně se nedoporučuje nošení celkové zubní náhrady v noci. Během spánku může docházet k vytváření tlaku na dáseň a kost pod ní, čímž se urychluje proces odbourávání kostní tkáně v horní nebo dolní čelisti, kde už nejsou zuby. Bez zubní náhrady se může dáseň a kost v noci zotavit. Dásně nejsou od přírody uzpůsobené na celodenní nošení zubní náhrady. Nošení zubních náhrad v noci je možné v několika případech např. poškození čelistního kloubu, pokud se člověk stydí za svou bezzubost před partnerem nebo pokud nemůže bez náhrady usnout. O nošení zubní náhrady i v noci se poraďte se svým zubním lékařem.

U částečných náhrad je nošení na noc doporučováno. Částečná náhrada je uchycena na zbylé zuby sponami a spojkami, které zbylé zuby stabilizují. Pokud by se náhrada na noc nenosila, mohlo by docházet k posunům zbylých zubů a změně pozice nosných a opěrných zubů.

Jak správně pečovat o zubní náhradu?

Každodenní pravidelné čištění zubní náhrady prodlužuje její životnost a zpříjemňuje její používání. Pravidelným čištěním předejdeme:

  • nepříjemnému zápachu z úst,
  • nevzhlednému zabarvení náhrady,
  • zánětu dásní, na které nasedá zubní náhrada,
  • vzniku zubního kazu a ztrátě zbylých zubů,
  • vzniku zubního kamene.

Základem péče o zubní náhradu je čištění a odstraňování zubního plaku. Zubní náhrada se čistí speciálním zubním kartáčkem, tzv. protézovým zubním kartáčkem, který má delší štětiny a pyramidovou část, která je uzpůsobena k čištění prostor kolem zubního krčku. Při čistění se drží náhrada pevně v ruce a kartáčkem se očistí ze všech stran. U částečných náhrad je potřeba věnovat zvýšenou pozornost čištění hraničních míst, kterými se náhrada přichycuje k vlastním zubům. K tomu se opět používá pyramidová část protézového kartáčku.

Čistící tablety na zubní protézu se přidávají do sklenice vody, ve které je zubní náhrada přes noc. Zubní protéza by měla být nad tabletou, aby se látky uvolňované z tablety dobře dostaly do nepřístupných míst zubní protézy. Tableta odstraňuje skvrny od kávy nebo čaje, chrání před tvorbou zubního kamene, ničí mikroorganismy dutiny ústní a vytváří ochranný film, který zpomaluje tvorbu zubního plaku. Čistící tableta však nenahrazuje čištění zubní náhrady kartáčkem. Nejlepšího výsledku čištění lze docílit kombinací mechanického čištění a používáním čistících tablet.

Fixní můstky je potřeba také důkladně čistit, obzvláště v oblasti krčku, kde se zubní náhrada dotýká dásně. K tomuto čištění lze použít speciální zubní nit, tzv. „superfloss“, která se skládá ze tří částí. První část je pevná a slouží k zavedení do mezizubního prostoru, druhou část tvoří klasická zubní nit a třetí část je tvořena bavlněnou zubní nití, která lépe vyčistí širší mezizubní prostory.

Problémy se zubní náhradou

Celkové zubní náhrady se týkají zejména seniorů. Ztráta chrupu může vést k poruchám příjmu potravy až k podvýživě. Po získání zubní náhrady je dobré začít malými sousty měkkých potravin, např. vajíčka, ryby, vařená zelenina. Postupně si pak člověk navykne na tuhé a pevné potraviny. Nejlepší je žvýkat na obou stranách protézy, tím si dásně zvyknou na tlak, který protéza vytváří.

Dále se může zhoršovat artikulace a to může vést ke komunikačním problémům s omezováním sociálních kontaktů. Slova, která dělají problém, je dobré si doma opakovat a prodlužovat jejich výslovnost. Největší problémy bývají s hláskami S a F. Dále může pomoci čtení si nahlas nebo mluvení před zrcadlem. Dobrým začátkem může být mluvení s rodinou nebo přáteli, kteří člověku naslouchají. Tréninkem se zlepší výslovnost a získá se i větší sebedůvěra.

Pacienti by se neměli obávat prodiskutovat zubní náhradu se svým zubním lékařem nebo zubním hygienistou. Zubní hygienista by měl každého pacienta se zubní náhradou naučit, jak o ni správně pečovat a jak ji čistit.

Mgr. Jana Pokorová

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek