Hojení ran můžeme ovlivnit stravou, pomoci mohou i bylinky

Pokud se poraníme, vzniká trhlina v kůži, ochranném plášti našeho těla, i v oblastech pod ní. Krvácení je známkou, že došlo k poškození krevních cév. První reakcí organismu je spuštění procesů, které vedou k zástavě krvácení. Vytvoří se krevní sraženina tvořená krvinkami, krevními destičkami a vlákny fibrinu. Organismus také musí zabránit průniku škodlivých mikroorganismů do krve, tkání a orgánů. Do poraněné tkáně tedy putují imunitní buňky, které ji čistí.

Vyčištění rány můžeme pomoci, když po poranění aplikujeme na ránu, nebo na její okolí (u hlubších ran) vhodný desinfekční prostředek. Tím zabráníme infekci rány a urychlíme proces hojení.

Proces hojení ran má tři základní fáze, fázi čistící, granulační a epitelizační.

Čistící fáze hojení ran

Cílem první fáze hojení je odstranit z rány všechny nežádoucí složky. Dochází k rozvoji zánětu, který se projevuje zarudnutím, bolestí a zvýšenou teplotou postiženého místa.

Granulační fáze hojení ran

V granulační fázi se tvoří nové cévy a ránu vyplňují kolagenní vlákna, která tvoří síť pro buňky epitelu. Když ránu vyplní granulační tkáň, začíná se uzavírat. Povrch rány je velmi citlivý, proto je nutná ránu ošetřovat citlivě, aby nedošlo k poškození tkáně.Také je třeba udržovat v ráně optimální vlhkost.

Epitelizační fáze hojení ran

Epitelizace je konečnou fází hojení rány. Epitelizace začíná z okrajů nebo z epitelizačních ostrůvků uvnitř rány. Buňky pak v podstatě „migrují" po její vlhké spodině. Proto je důležité chránit epitelizující ránu před vyschnutím. Granulační tkáň tedy vytváří vhodné prostředí pro migraci buněk epitelu a tím konečné vyhojení rány.

V případě chronických ran však probíhá hojení ran odlišně. Některá z fází hojení je narušena nebo zpomalena a poranění nemá tendenci se spontánně vyhojit. Zde je vhodné do procesu hojení cíleně zasahovat, čímž můžeme hojení nastartovat nebo urychlit.

Zpomalené hojení může být způsobeno některými infekčními, zánětlivými nebo metabolickými chorobami . Mezi nejčastější patří cukrovka a ateroskleróza. Při onemocnění cukrovkou je nejdůležitější věnovat pozornost prevenci vzniku poranění, hlavně na dolních končetinách, kde bývá porušená citlivost na chlad, teplo nebo bolest. Vzniklá poranění se pak velmi špatně hojí a mohou končit až amputací končetiny.

Při ateroskleróze dochází k poškození cév (ischémii), což se mimo jiné projevuje nedostatečným prokrvením a výživou tkání dolních končetin. Může docházet k bolestivosti, křečím i ke vzniku bércových vředů, které se rovněž poměrně špatně hojí. Příčinou je porucha prokrvení a výživy tkání. Tyto problémy může odstranit tzv. revaskularizace, chirurgické zprůchodnění poškozených cév, které vede ke zlepšení výživy tkání a znovunastartování procesu hojení.

Pro celkově dobrý stav organismu je důležitá rozmanitá a plnohodnotná strava s dostatkem kvalitních bílkovin. Nezbytný je také dostatek vitaminu C a některých prvků, jako je železo, měď či zinek. Pokud z nějakého důvodu není možné zajistit optimální výživu potravou, je vhodné přidat k běžné stravě výživu ve formě „sippingu". Jedná se o nápoje, které obsahují dostatečné spektrum živin a je možné popíjet je v průběhu dne.

Důležité je samozřejmě také starat se o poraněné místo a správně ho ošetřovat. Pokud zraněné místo pokrývá již odumřelá tkáň, je třeba ji odstranit, aby se mohl nastartovat proces hojení. Odstranění odumřelé tkáně je možné provést chirurgicky, nebo pomocí speciálních přípravků, které se na poraněné místo nanáší. Alternativní možností je také použití larev, které se živí pouze odumřelou tkání, a tak poraněné místo dokonale vyčistí. Trávící šťávy larev navíc působí baktericidně.

Pokud se do rány dostane infekce, lékař může předepsat mast s antibiotikem nebo u chronických ran krytí obsahující stříbro, které potlačuje růst bakterií. Existuje mnoho typů krycích materiálů, které jsou přizpůsobeny jednotlivým typům ran, mohou působit antibakteriálně, pohlcovat tekutinu a zápach, udržovat prostředí rány vlhké, mají schopnost ránu chránit nebo zvlhčovat . Některé si musíme koupit sami, jiné nám může lékař předepsat na poukaz a proplatí nám je pojišťovna.

U některých typů ran je vhodné věnovat pozornost i prevenci vzniku vystouplé, tzv. keloidní jizvy. Čerstvou jizvu je třeba chránit, promazávat, případně potírat některým přípravkem pro prevenci tvorby velkých nevzhledných jizev.

Zajímá vás, jak co nejšetrněji pečovat o jizvy?

Další články na téma "Jak ošetřit drobná i větší poranění" si přečtěte zde.

S hojením některých ran nám mohou pomoci i některé léčivé rostliny. Šalvěj má svíravé a dezinfekční účinky. Protizánětlivé účinky má extrakt z heřmánku. Ten však u některých lidí vyvolává alergické reakce a může ránu vysušovat, což je v některých případech nežádoucí. Na podporu hojení drobných poranění je možné použít měsíčkovou mast. Pozitivní účinky mají také přípravky obsahující aloe vera atd.

Popálenou pokožku zklidní mast s obsahem panthotetanu vápenatého (Calcium panthotenicum) a další přípravky s obsahem panthenolu, které se často používají zejména na popáleniny od sluníčka. Zmírní bolestivost a urychlí hojení kůže.

Kůže je zázračný orgán. Chrání celé naše tělo a denně zastaví spoustu útoků. Ve většině případů se i při poranění zahojí rány bez větších vnějších zásahů, ale je dobré vědět, že pokud je to třeba, můžeme jí pomoci doplňujícími prostředky a vhodnými ošetřujícími postupy.

Mgr. Barbora Fialová

Lékárna SN Opava

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek