Škodí elektronická cigareta více než klasické kouření?

Poslední dobou se s uživateli elektronické cigarety setkáváme v našem okolí stále častěji. Elektronická cigatera je vhodnou pomůckou snižující škodlivé účinky kouření tabáku v klasických cigaretách. Elektronická cigatera může pomoci ke snižování přísunu nikotinu, a tím i možná k odvyknutí kouření.

Cigarety

Historie elektronické cigarety

První myšlenka vyvinout pomůcku, která by umožňovala inhalaci léčivé látky pomocí elektrického vyhřívání sahá již do 20. let 20. století. S nápadem přišel Joseph Robinson, který si nechal aparát patentovat v roce 1927. Přestože jeho myšlenka upadla na delší čas v zapomnění, znovu se jí chopil v 60. letech Herbert A. Gilbert a zkonstruoval první netabákovou cigaretu bez kouře.

Přečtěte si také: Nikotin a jeho účinky

Muž, který se zasloužil o zrod elektronické cigarety, jak ji známe dnes, byl Číňan Hon Lik. Ten si nápad na elektronickou cigaretu nechal patentovat v roce 2006. O několik let později se elektronická cigareta dostala i do České republiky.

Definice a popis elektronické cigarety

Elektronická cigareta je zařízení, které elektrickým zahříváním kapalné náplně (e-liquid) vytváří směs pevných a kapalných částic (aerosol), která je podobná kouři. Oficiální název tohoto zařízení je "vaporizér".

Elektronická cigareta se skládá ze tří funkčních částí:

elektrická baterie (včetně případné řídící a regulační elektroniky

atomizér - atomizér je část zodpovědná za odpaření náplně z elektronické cigarety, svojí konstrukcí a provedením zásadně ovlivňuje výslednou chuť, množství aerosolu a další vlastnosti elektronické cigarety

patrona (cartridge) s náplní e-liquidu

Kapalná náplň do elektronické cigarety obsahuje následující látky:

  • propylenglykol (existují i verze pro alergiky, kde je propylenglykol nahrazen rostlinným olejem)
  • glycerol
  • nikotin (existují i varianty bez nikotinu) – množství nikotinu se uvádí v miligramech na jeden mililitr, na trhu existují různé síly náplní dle obsahu nikotinu (od 0mg – 24 mg).
  • aromatické látky (většinou potravinářská aromata, nebo speciálně pro elektronickou cigaretu vytvořená aromata tabákových příchutí)
  • dle receptury dále může obsahovat menší procento vody, alkoholu a organických kyselin

Rozdíl mezi kouřením klasické a elektronické cigarety

Kouř z klasické cigarety obsahuje až 4000 škodlivin. Některé z nich pocházejí z tabáku, jiné z takzvaných aditiv, která se starají o pohodlnější kouření. Při spalování tyto přidané látky mohou výrazně ohrozit zdraví pasivních i aktivních kuřáků.

Mezi nejznámější škodliviny z tabákového kouře patří:

  • oxid uhelnatý (vyvolává tkáňové dušení)
  • Elektronická cigaretaformaldehyd (způsobuje astma, dýchací potíže a záněty kůže)
  • akrolein (dráždí sliznice)
  • oxid dusičnatý (zvyšuje kazivost zubů, způsobuje zánět spojivek)
  • nitrosaminy a sloučeniny niklu (podílejí se na vzniku rakoviny)
  • dehet (zanáší plíce)

Kouření elektronické cigarety

Při kouření elektronické cigarety dochází k zahřátí e-liquidu, a tím k částečnému rozkladu glycerolu a propylenglykolu v náplni. Propylenglykol může ve vysoké dávce během krátké doby způsobit otravu. Vystavení propylenglykolu v kapalné formě může způsobit podráždění očí a horních dýchacích cest.

Mohlo by vás zajímat: Odvykání kouření s odbornou pomocí je mnohonásobně úspěšnější

Podle použité náplně elektronické cigarety lze ve výsledném aerosolu najít další nebezpečné látky, které se v tabákovém kouři nevyskytují. Například v japonských elektronických cigaretách se vyskytovaly mimo jiné i mutageny glyoxal a methylglyoxal. V aerosolu elektronických cigaret byl zjištěn zdraví škodlivý trimethylpyrazin. Formaldehyd, těžké kovy i některé další škodlivé látky se vyskytují jak v tabákovém kouři, tak v aerosolu elektronických cigaret.

Podstatným rozdílem je koncentrace těchto látek v elektronických cigaretách. Ta je mnohem nižší než v klasických cigaretách.

Mezi krátkodobé účinky kouření elektronických cigaret patří zvýšení množství vydechovaného oxidu dusného, který signalizuje zánětlivou reakci v plicích. Účinky dlouhodobého kouření elektronických cigaret zatím nejsou známé. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svých doporučeních preferuje z důvodu absence obsahu výrazně škodlivého dehtu kouření elektronických cigaret před klasickými cigaretami.

Pro oba typy kouření je společný přísun nikotinu. Ten je důvodem vzniku závislosti na kouření. Dávka nikotinu, který dostane kuřák do těla, závisí na způsobu kouření, obsahu nikotinu v cigaretě nebo náplni e-liquid a počtu cigaret nebo délce kouření. Pokud chcete přestat kouřit a v prvním kroku zvažujete o přechodu z cigaret na elektronickou cigaretu, v následující tabulce se můžete inspirovat, jakou náplň zvolit.

Tabulka volby typu e-liquidu dle obsahu nikotinu a počtu za den vykouřených cigaret:

Obsah nikotinu v náplni Původní počet cigaret vykouřených za den
24 mg 35 a více cigaret
18 mg 20 cigaret
9-12 mg 13 cigaret
3-6 mg 1-5 cigaret

Pozn.: směsi lze i namíchat pro optimální zvolenou dávku nikotinu

Každoročně zemřou na následky kouření tisíce lidí. Kouření elektronické cigarety je z důvodu menšího obsahu škodlivých látek méně rizikové, ale riziková je i samotná expozice nikotinem.

Zvýšené riziko otravy nikotinem představuje dlouhotrvající kouření elektronické cigarety (ve srovnání s pětiminutovým kouřením cigarety vystačí náplň elektronické cigarety až na 1 hodinu nepřetržitého kouření).

Mgr. Veronika Hřivnáčová

Lékárna Dr. Max, Opava

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek