Základní informace o paracetamolu. Pro koho paracetamol není vhodný a existuje protijed?

Paracetamol je používán od roku 1953 a v některých zemích se můžete setkat také s názvem „acetaminofen".

léky-s-paracetamolem.jpg

Působí proti bolesti (analgetický účinek) a snižuje tělesnou teplotu (antipyretický účinek). Nepůsobí protizánětlivě.

V lékárně ho lze získat i bez lékařského předpisu, ale je obsažen také v lécích, které lze vydat pouze na recept (např. v kombinace s účinnými látkami tramadol, kodein).

Léčivé přípravky s obsahem paracetamolu jsou k dispozici v rozličných formách, aby bylo možné každému pacientovi vybrat nejvýhodnější lékovou formu s ohledem na jeho preference, možnosti užívání atd.

TIP: Podáváte paracetamol dětem? Klikněte zde!

V lékárnách paracetamol naleznete ve formě:

  • tablet, šumivých tablet, kapslí
  • čípků (jsou vhodné při potížích s polykáním, při zvracení nebo u dětí od 7 kg)
  • perorální suspenze (je vhodná pro dětské pacienty, výhodou je, že lze nadávkovat přesně podle váhy)
  • roztoku pro infuze (pouze k aplikaci zdravotnickým personálem)
  • sáčků pro přípravu horkého nápoje a sirupu (v kombinaci s dalšími léčivy v přípravcích určených proti nachlazení).

Obsah paracetamolu v jednotlivých léčivých přípravcích se liší, je proto důležité držet se striktně doporučeného dávkování dle pokynů lékárníka nebo uvedeného v příbalové informaci.

Dávkování paracetamolu

Při krátkodobém užívání (do 10 dnů) je doporučené dávkování pro dospělého pacienta (za dospělého považujeme v tomto případě pacienta staršího 15 let a od 50 kg) 500 – 1000 mg v intervalu 4 – 6 hodin, denní dávka max. 4 g. V případě nutnosti dlouhodobého podávání (více než 10 dnů) je doporučeno snížit celkovou denní dávku na 2,5 g.

Úpravu dávkování pro děti nebo pacienty s onemocněním jater nebo ledvin naleznete v článku zde.

Jaké jsou nežádoucí účinky paracetamolu?

V doporučených dávkách se vyskytují jen zřídka, a to například vyrážka nebo jiná alergická kožní reakce.

Paracetamol zatěžuje játra. Při jeho sníženém odbourávání nebo vylučování, dochází v těle k hromadění jeho toxického metabolitu, který může vést až k jaternímu selhání.

Pro koho paracetamol není vhodnou volbou?

kočka-a-léky.jpgPro pacienty s jaterním onemocněním a pacienty s hemolytickou anémií. Opatrnost je na místě u pacientů se sníženou funkcí ledvin.

Paracetamol není vhodný pro svévolné podání jakémukoliv domácímu zvířeti. Smrtelně toxický je pro kočky. Podání psovi je možné za jistých okolností až po doporučení veterinárním lékařem.

Jaké léky se s paracetamolem ovlivňují?

Při užívání léků na ředění krve (např. účinná látka warfarin) může zvyšovat riziko krvácení. Pokud užíváte warfarin, neměla by být vaše dávka paracetamolu vyšší než 2g denně (tj. max. 4 tablety po 500mg paracetamolu) a doba léčby by neměla být delší než tři dny. Při delším užívání této dávky je doporučena kontrola INR a případná změna dávky warfarinu.

Jeho toxicitu pro člověka zesiluje užívání léků proti epilepsii (antiepileptik) - karbamazepinu a fenobarbitalu a léků významně zatěžujících játra (např. účinná látka nimesulid, léky ze skupiny tzv. koxibů).

Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.

Paracetamol a alkohol

Konzumace alkoholu společně s paracetamolem významně zvyšuje možnost poškození jater, proto se této kombinaci vyvarujte.

Existuje proti paracetamolu "protijed"?

Ano, při včasném podání látky N- acetylcystein dochází k odstranění jeho toxického metabolitu z organismu. Terapie musí být ale lékařem zahájena do 24 hod od podání paracetamolu (maximálního účinku se dosáhne v případě, že doba zprodlení není delší než 8 hod). N-acetylcystein je v tomto případě podáván v dávkách, které jsou řádově vyšších než pokud je používán jako lék na podporu odkašlávání (např. v přípravcích ACC long®, NAC AL 600®, Mucobene gran. ®) a navíc je podáván formou infúze do žíly. Není-li předávkování paracetamolem řešeno včas, může skončit až jaterním selháním, což je životohrožující stav.

Budete-li mít jakékoli pochybnosti o volbě léku, jeho dávkování či vhodnosti způsobu jeho podávání neváhejte se obrátit na svého lékárníka. Získáte tak cenné rady pro bezpečnou a účinnou léčbu svých potíží.

Magdaléna Kalinayová

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek