Kosmetika pro oblast kolem očí. S péčí začněte co nejdříve

Říká se, že oči jsou oknem do duše. Doplnila bych, že oči a oční okolí také prozradí mnohé o způsobu našeho života. Oči a oční okolí nám neodpustí nedostatek spánku a tekutin, přílišnou psychickou zátěž ani prostředí, ve kterém se denně pohybujeme. Tmavé kruhy, váčky, mimické vrásky odráží nejen způsob našeho života, svou roli hraje genetika a vliv mají i různá onemocnění (např.: nemocné ledviny, nebo játra). V každodenním ošetřování pleti by proto péče o pleť v okolí očí neměla chybět.

maska-na-oči.jpg

Základem veškeré péče je hydratace, a to jak ta vnitřní, tak ta vnější. Nedostatek tekutin se na očním okolí projevuje zvýšenou suchostí, celkový vzhled obličeje je mdlý a unavený. Dehydratované oční okolí nás tak dělá staršími a rychleji se nám tvoří vrásky.

Existuje jednoduchý test, kterým si ověříte, jak moc vaší pokožce chybí voda

Jemně stiskněte kůži okolo očí mezi palec a ukazováček, sevření uvolněte. Nyní si odpovězte na otázku, jak rychle se kůže vrátila do své původní podoby?

 • Okamžitě – vše je v pořádku, dostatečná hydratace
 • Prodleva – kůže má nedostatek hydratace

sklenička-s-vodou.jpgVnitřní hydratace

Dbejte na dostatek tekutin. Doporučený denní příjem je 20–40 ml na kilogram hmotnosti těla – dle fyzické zátěže (při sportování vyšší spotřeba) a ročního období (v létě vyšší spotřeba).

 • příklad: Pro 60 kilovou osobu je základní příjem vody alespoň 1200 ml (20x60). Pokud tato osoba sportuje, nebo je léto a potí se, měla by zvýšit svůj příjem vody na cca 2400 ml (40x60).
 • často máme tendenci svůj pitný režim preceňovat

Zkuste si proto ráno naplnit 1,5 l láhev vodou. Přes den ji noste všude s sebou a večer zkontrolujte, jestli je prázdná. Je potřeba být ze začátku důsledný a ráno vždy láhev naplnit. Tímto způsobem budete mít skutečnou představu, kolik toho během dne vypijete.

Nepijte jednorázově velké objemy vody, je lepší pít častěji menší objemy (100–200 ml za hodinu).

Nejvhodnější je pít čistou vodu, do pitného režimu můžete pravidelně zařazovat bylinné čaje (např. povzbuzující činnost jater a ledvin) a minerální vody, které pomáhají udržet hladinu minerálů v těle (pozor však na množství obsaženého sodíku u osob se zvýšeným krevním tlakem – sodík vede k zadržování vody v těle, a tím k dalšímu zvyšování krevního tlaku; pozor na množství obsaženého jódu u osob s poruchami funkce štítné žlázy).

Sladké limonády pijte pouze výjimečně (pro organismus zbytečná kalorická zátěž)

Večer omezte pití kofeinových nápojů a černého čaje – jejich konzumace může vést k ranním otokům okolo očí.

TIP: Jakou roli mají PEGy v kosmetice?

Vnější hydratace a celková péče o oční okolí

Jistě už vás napadlo, proč používat přípravky speciálně určené pro oční okolí. Nestačí pokožku okolo očí namazat krémem, který používám běžně na celý obličej? Odpověď zní: „Ne, nestačí".

Oční okolí má několik specifik:

 • pokožka okolo očí je tenčí než pokožka na zbytku obličeje – proto je v okolí očí hned vidět, pokud se o něj dostatečně nestaráte, jste nevyspalí, unavení, ve stresu, nebo jste nemocní
 • obsahuje méně potních a mazových žláz – proto si oční okolí přímo říká o hydrataci a výživu
 • obsahuje více krevních a lymfatických cév – proto při jejich nedostatečné funkci může být oční okolí oteklé

krém-na-oči.jpgRozhodně se tedy vyplatí, věnovat péči o pleť v očním okolí zvláštní pozornost.

Je důležité zdůraznit, že před nanesením jakéhokoliv přípravku na pleť je potřeba pleť odlíčit a vyčistit. Jedině tak může pečující přípravek správně plnit svou funkci. K odlíčení/čištění existuje množství přípravků: micelární vody, hydrofilní oleje, či odličovací ubrousky. S orientací v sortimentu a se samotným výběrem vám v lékárně rádi poradíme.

 • pozor na nedbalé odličování očí
 • je potřeba odlíčit oční make–up důsledně (vybírejte šetrné odličovací přípravky bez obsahu alkoholu, např.: Eucerin micelární voda 3v1)
 • kůži při odličovaní nedřete ani nenatahujte, make–up stírejte jemnými krouživými pohyby
 • pokud se vám oči těžko odličují, doporučuje se navlhčit tampónek odličovacím přípravkem a nechat jej na očích, aby se líčidla snadněji z pokožky i řas uvolnila

Na trhu existuje nepřeberné množství přípravků k péči o oční pokožku. V lékárně se nás často ptáte, který je nejlepší, která značka je nejlepší. Odpověď není jednoznačná – neexistuje univerzální přípravek pro všechny. Záleží na typu pleti, věku (nejprve jemné vrásky okolo očí, s postupujícícm věkem pak vrásky hlubší), stupni dehydratace (viz test hydratace výše) a samozřejmě prostředí, ve kterém se pohybujete (například klimatizované místnosti obecně vysušují pokožku, při pobytu na slunci je potřeba přípravek s UV faktorem, při chladu a větru je rovněž potřeba zvýšená péče). Je tudíž možné, že budete muset vyzkoušet více přípravků, než najdete "ten svůj".

Základní péče

Doporučené rozdělení péče o pleť a pleť kolem očí

20 – 25 let
začněte s aplikací hydratačních očních přípravků
např.: oční krém Bioderma Sensibio, Eucerin Aquaporin Active
od 30 let používejte výživnější přípravky, plus přidejte péči o první jemné vrásky
např.: oční krém Eucerin Q10 Active, oční péče Vichy Idéalia
od 40 let začněte se zpevňováním pleti, případně přidejte liftingový přípravek
např.: oční krém Eucerin DermoDensifyer
od 50 let používejte přípravky, obnovující hutnost pleti a pevnost kontur, přidejte péči i o hluboké vrásky
např.: péče o kontury očí NUXE Prodigieuse

Toto rozdělení je samozřejmě pouze doporučené a orientační, samozřejmě ale záleží na osobních preferencích a přáních, svůj vliv mají i genetické předpoklady. Lékárník vám pomůže s rozborem pleti a výběrem vhodného přípravku, před nákupem vždy požádejte nejprve o vzorek.

Obecná doporučení k používání přípravků:

Aplikujte přípravky ráno anebo večer. Pokud se přípravky aplikují jednou denně:

  • na večer jsou vhodnější přípravky určené zejména k regeneraci
  • na den je zase lépe použít krém s UV faktorem

Vždy používejte malé množství přípravku (velikost jednoho zrníčka čočky stačí pro obě oči). Pozor: hutné krémy, či silná vrstva krému ponechaná na noc vede k tvorbě otoků očí (váčky).

Přípravky jemně vklepávejte (nedělejte žádné tahavé pohyby).

Při aplikaci přípravku by měl pohyb vycházet od vnějšího okraje víčka k vnitřnímu.

Přípravky na ošetření pleti mohou být parfémované, což není vhodné pro použití na pleť okolo očí (riziko podráždění).

  • oční přípravky by měly být dermatologicky a oftalmologicky testované.

Je možné použít také sérum (koncentrát) pro péči o pokožku kolem očí:

  • jedná se o přípravek s vyšším obsahem účinných složek (zintenzivňuje péči)
  • jeho používání se doporučuje od 35. roku věku (tato hranice je však individuální)

Přečtěte si také: Jak se zbavit akné trvale a efektivně

Extra péče

Jednou týdně zařaďte oční masku, která je koncentrovaným zdrojem účinných látek. Přináší extra hydrataci, osvěžení, výživu a regeneraci. Je vhodná i pro unavené oči – oční maska zklidňuje a relaxuje.

Dopřávejte si masáž očního okolí:

  • zařaďte krátkou masáž večer před spaním jako součást večerní péče o pleť (kombinujte masáž s aplikací očního krému/gelu – masáž zvyšuje vstřebávání používaných přípravků)
  • základní masáž zahrnuje kroužení bříšky prstů okolo očí a jemné poklepávání
  • masáž je příjemná a působí preventivně proti vzniku vrásek, odstraňuje únavu očí, zlepšuje zrak, uvolňuje napětí očních svalů, rozproudí krevní a lymfatický oběh (zmírní se tak otoky)

Jednou měsíčně zařaďte návštěvu kosmetičky, která provede profesionální mikromasáž očního okolí.

Životní styl

Dostatečně spěte, hýbejte se a racionálně se stravujte.

Ponocování a nedostatek spánku se v očním okolí ihned projeví.

Vhodné je zařadit pohyb na čerstvém vzduchu a pravidelné cvičení.

Noste sluneční brýle

Nebudete tak mhouřit oči, čímž omezíte vznik mimických vrásek.

Zmírníte vliv UV záření, které urychluje stárnutí a podněcuje vznik pigmentových skvrn na pokožce.

Na první pohled se může zdát, že péče o oční okolí je velmi složitá a časově náročná. Věřte však, že zařazením několika jednoduchých změn do svého denního režimu, můžete zabránit předčasnému stárnutí očí, a udržet si tak delší dobu svěží a mladistvý vzhled. S výběrem vhodného odličovacího a pečujícího přípravku vám v lékárně ochotně poradíme.

PharmDr. Klaudie Synáková

Lékárna BENU, Česká Lípa

Mohlo by vás zajímat:

Psychosomatika: Jaký je vliv psychiky na lidské zdraví?

Léky na uklidnění: Pomůže klasická lékárna i přírodní léky

Kontaktní čočky a péče spojená s jejich užíváním

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek