Intoxikace paracetamolem – zahraniční statistiky

Intoxikaci, tedy otravu, paracetamolem (např. Paralen®, Panadol®, Paramax®) může u dospělého vyvolat užití již 7,5 gramu tohoto léčiva (což je téměř 2-násobek doporučené denní dávky pro dospělého), tedy např. 15 tablet běžně dostupného léku obsahujícího 500 mg paracetamolu.

K závažnému jaternímu poškození dochází vždy po užití a vstřebání dávky odpovídající 350 mg paracetamolu na 1 kg tělesné hmotnosti pacienta (u 70 kilogramového jedince bez dalších rizikových faktorů, jako je např. závažné onemocnění jater, alkoholismus, významná podvýživa apod., tato dávka odpovídá 49 tabletám, kdy každá z nich obsahuje 500 mg paracetamolu). Není proto překvapením, že je paracetamolu připisována až polovina veškerých případů akutního selhání jater (v důsledku intoxikace paracetamolem, tedy v případě překročení jeho doporučeného dávkování, kombinace s alkoholem apod.).

Podáváte léky s paracetamolem dětem? Nebo si chcete pomoci od bolesti po požití alkoholu?

Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.

Zejména vzhledem k jeho snadné dostupnosti (paracetamol je v řadě zemí, včetně České republiky, dostupný i mimo lékárnu, např. v drogeriích, na benzinových stanicích) je paracetamol často používán při sebevražedném jednání. V případě rychlé a kvalitní péče, vč. transplantačního řešení (transplantace jater), je však úmrtnost v důsledku selhání jater nižší než 5%.

I přes veškerou snahu zdravotníků (informovat pacienty formou rady či letáku) a pokročilost medicíny (znalost protijedu, možnost transplantace jater) jsou každoročně paracetamolem intoxikovány tisíce lidí na celém světě, a stovky z nich, v důsledku této otravy, umírají. Jedná se proto nejen o problém ryze zdravotnický, ale též, v důsledku vysokých nákladů na zdravotní péči, i ekonomický.

Například ve Spojených státech každý rok dojde k otravě paracetamolem asi u 56 000 lidí. Jedna třetina těchto pacientů musí být hospitalizována na jednotce intenzivní péče, a až 450 z nich nakonec v důsledku jaterního selhání umírá (asi 0,8 % z celkového počtu intoxikovaných).

Podobná situace je i v Evropě. Studie, která proběhla ve Velké Británii v letech 2000 až 2008, zaznamenala 90 - 150 úmrtí v důsledku intoxikace paracetamolem ročně (asi 0,2 % z celkového odhadovaného počtu všech intoxikovaných). I v této zemi je paracetamol nejčastěji užívaným lékem při sebevraždě. Rovněž Francie hlásí téměř každý rok až 9300 intoxikací paracetamolem.

V nedávné minulosti (1. 11. 2015) došlo v důsledku nárůstu otrav paracetamolem ve Švédsku k omezení dostupnosti léků, které jej obsahují, pouze na zdravotnická zařízení, tedy zejm. lékárny. Je tak, mimo jiné, zajištěno současně odborné poučení pacienta o užívání paracetamolu a rizikových situacích, kdy se má pacient užívání léku vyhnout. Motivem pro toto zásadní rozhodnutí byla studie, která zde proběhla v letech 2000 až 2013. Ta zjistila významný nárůst otrav paracetamolem (2013: 1558 případů intoxikace paracetamolem = 40% nárůst oproti roku 2009).

V České republice prozatím nebyla žádná takováto souhrnná studie publikována, lze však očekávat podobné závěry. Například Toxikologické informační středisko Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty v roce 2015 zodpovědělo celkem 524 dotazů týkajících se intoxikace paracetamolem. Ve 337 případech šlo o sebevražedný pokus.

Vyhnout se riziku intoxikace jinak velmi bezpečným léčivem – paracetamolem, znamená nepřekračovat jeho doporučené dávkování ani nezkracovat interval mezi jednotlivými dávkami ...a v případě nejasností se poradit se svým lékárníkem. Získáte tak cenné rady pro bezpečnou a účinnou léčbu svých potíží.

Mgr. Ondřej Šimandl

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek