Bylinky v těhotenství a při kojení: Které jsou vhodné a které ne?

Období těhotenství je bezpochyby jedním z nejšťastnějších období života ženy. Přesto jej někdy doprovází i zdravotní neduhy jako je ranní nevolnost, zácpa, infekce močových cest, nebo vzácněji i zvýšení krevního tlaku či tzv. gestační diabetes mellitus neboli těhotenská cukrovka. Ve snaze co nejméně ohrozit vývoj děťátka v děloze, pak často maminky volí různé, alternativní, metody léčby, vč. fytoterapie.

těhotenství-a-bylinky.jpg

Fytoterapie může být často velmi přínosnou a do značné míry i účinnou, přesto je třeba respektovat určitá pravidla. Vždy je třeba zvážit závažnost zdravotních potíží a v případě nutnosti či pochybností navštívit rovnou lékaře. Platí, že ne všechny rostliny či přípravky z nich vyrobené, jsou vždy bezpečné, proto je třeba se vždy poradit o vhodnosti jejich užívání v době těhotenství či laktace s odborníkem, tedy lékařem či lékárníkem.

Bezpečnost, resp. míru rizika narušení vývoje plodu či kojence, jednotlivých bylin hodnotí státní i nadnárodní autority různými klasifikačními systémy. Snad nejrozšířenější je klasifikace dle americké FDA (Food and Drug Administration), australské ADAC (AboriginalDrug and Alcohol Council) či německého Rote Liste. (Ne)vhodnost dané byliny, nebo přesněji její části (ne každá část rostliny obsahuje tytéž účinné látky!), v době těhotenství či laktaci, nelze však hodnotit pouze na základě klasifikačních systémů, je třeba komplexního pohledu, který laikům může poskytnout některý z výše zmiňovaných odborníků.

Bylinky, které můžete užívat během těhotenství a kojení

Následující text uvádí v přehledu výčet rostlin, které lze dle klasifikace FDA, resp. ADAC, použít u žen v době těhotenství či laktace. V závorkách je uveden latinský název rostliny a část, která je nejčastěji používána v léčebné praxi. Často jsou však užívány v podobě kombinovaných čajových směsí apod., nikoli zcela samostatně.

Ranní nevolnosti

zázvor.jpgV případě ranní nevolnosti, která se objevuje až u 70 % těhotných žen, lze použít zázvor (Zingiber officinalis; kořen) či méně známý artyčok (Cynara scollymus; list ). Stejně tak jej lze užívat i v době kojení.

Zácpa a nadýmání v těhotenství a při kojení

Vlivem významných hormonálních i anatomických změn v organismu matky během těhotenství se často nastávající maminky setkávají i se zácpou a nadýmáním.

Pro usnadnění vyprázdnění lze těhotným ženám doporučit aloe (Aloë ferox / A. vera; zahuštěná a usušená šťáva) či řešetlák (Rhamnus purshiana; kůra), ev. krátkodobě sennu (Cassia senna / C. angustifolia; plod / list). Jako šetrné a mírné laxativum (látka usnadňující vyprázdnění) působí též slizy obsažené v lopuchu (Arctium lappa; kořen) či v semenech lnu (Linum usitatissimum; semeno). S výjimkou posledně zmiňovaného lopuchu a lnu není žádná další, ze zde uvedených rostlin, vhodná k užívání u kojících žen.

Proti nadýmání lze v době těhotenství kromě dobře známé máty peprné (Metha x piperin; nať / list) (pozor, neplést s mátou polej – Mentha pulegium, kterou nelze podávat těhotným ani kojícím ženám), meduňky (Melissa officinalis; nať) či fenyklu (Foeniculum vulgare; plod), použít též fytopreparát obsahující hořec (Gentiana lutea; kořen) nebo rozmarýn (Rosmarinus officinalis; list).

S výjimkou máty peprné je pak možné užívat je i v době kojení. Silice obsažené v listech či nati máty mohou totiž utlumit produkci mateřského mléka.

Zánět močových cest v těhotenství

Další nezřídka kdy se vyskytující komplikací těhotenství, ale i období po porodu, jsou infekce močových cest. Zde lze z oblasti fototerapie zvážit užití klikvy (Oxycoccus palustris; plod) či medvědice (Arctostaphylos uva-ursi; list), nebo i pýru (Agropyron repens; kořen). V době kojení pak lze ze zde uvedených užívat pouze klikvu či pýr.

hloh.jpgZvýšení krevního tlaku v těhotenství

U 5 – 10 % těhotných žen se objevuje hypertenze, tedy nepřiměřené zvýšení krevního tlaku (všeobecná horní hranice krevního tlaku je 140/90 mmHg; v tomto případě může rozhodovat i pouhé zvýšení hodnot krevního tlaku o určitý počet jednotek aniž by došlo k překročení zde uvedené hranice). Někdy je takové zvýšení krevního tlaku součástí mnohem závažnější diagnózy, tzv. preeklampsie či přímo eklampsie. Dle závažnosti je pak volena odpovídající forma léčby vč. té ryze farmakologické, tedy podávání klasických léků snižujících krevní tlak.

Do jisté míry podpořit snížení krevního tlaku mohou i některé látky obsažené v kalině (Viburnum opulus; kůra) či hlohu (Crataegus leavigata / C. monogyna; plod / list s květem, jejichž užívání je možné i v době kojení. Snížení krevního tlaku mohou navodit i močopudně působící drogy, např. svízel (Galium apaprine; nať), již zmiňovaný pýr, přeslička (Equisetum arvense; nať) či zlatobýl (Solidago virgaurea; nať), v jejichž užívání lze pokračovat i v době laktace.

Těhotenská cukrovka

Méně častým onemocněním propuknuvším během těhotenství může být i tzv. gestační diabetes mellitus, tedy těhotenská cukrovka. Ta se vyskytuje až u 5 % těhotný žen a v převážné míře po porodu odezní (je nutno provést kontrolní vyšetření odborným lékařem). Léčba obvykle zahrnuje přísnou dietu, a v některých případech i injekční aplikaci inzulinu. S antidiabetickým účinkem se můžeme setkat i u některých drog, např. gymnemy (Gymnema sylvestre; list) a jestřabiny (Galega offficinalis; nať), jejíž užívání není zakázáno ani v době kojení, právě naopak.

Na podporu tvorby mateřského mléka

Jestřabina (Galega offficinalis; nať) je, vzhledem k obsahu látek podporujících tvorbu mateřského mléka, velmi často součástí čajových směsí pro kojící matky. Mezi další takové byliny, resp. jejich části, patří drmek (Vitex agnus-castus; plod) či fenykl (Foeniculum vulgare; plod).

Jakým bylinkám se v těhotenství a při kojení vyhnout?

Existují však i rostliny či fytopreparáty, kterým by se měly těhotné a kojící ženy vyhnout. Patří mezi ně např. prha (Arnica montana; květ), boldovník (Peumus boldus; list), šalvěj (Salvia officinalis; nať / list) a vratič (Tanacetum vulgare; nať).

Bezpečnost fytopreparátů nezáleží pouze na volbě konkrétní rostliny, ze které je čaj, kapky či jiný přípravek vyroben, záleží též na dávkách a době, po kterou jsou užívány a zejm. na zdravotním stavu matky i dítěte. I proto je vhodné konzultovat použití fytopreparátů s odborníkem, a to ještě před zahájením jejich užívání.

Budete-li mít jakékoli pochybnosti o vhodnosti volby bylinného čaje či doplňku stravy obsahujících extrakt z léčivých rostlin, nebo o jejich bezpečné kombinaci s léčivými přípravky, neváhejte se obrátit na svého lékárníka.

Mgr. Ondřej Šimandl

Lékárna MEDIFIN, Praha

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr