Vynálezy lékárníků, které změnily svět - Coca-Cola, Labello, Maybeline i kypřicí prášek

Při příležitosti oslav svého 30. výročí založení vydává Česká lékárnická komora publikaci Lékárníci mění svět věnovanou různorodým vynálezům lékárníků napříč kontinenty i staletími.

Lékárníci jsou s pacienty v úzkém kontaktu a velmi často jsou prvními, kteří jim poskytnou odbornou radu zdravotníka. Během 30 let došlo k významnému rozvoji poradenství v lékárnách, které je zaměřeno nejen na léčbu, ale také prevenci a podporu zdravého životního stylu. Ke zkvalitnění a rozvoji lékárenské péče přispěla významnou měrou Česká lékárnická komora (ČLnK), která se podílí na celoživotním vzdělávání lékárníků a je pro pacienty i zdravotní systém garantem kvalitně poskytované lékárenské péče v ČR.

Při příležitosti oslav svého 30. výročí založení vydává Česká lékárnická komora publikaci Lékárníci mění svět věnovanou různorodým vynálezům lékárníků napříč kontinenty i staletími. Bez nadsázky lze totiž konstatovat, že svými objevy lékárníci mění svět – jejich vynálezy používají lidé téměř každodenně a při mnoha činnostech. Lékárníci se totiž zasloužili nejen o objevy sloužící v oboru farmacie.

„Lékárníci přinesli v průběhu uplynulých století opravdu pestrou paletu vynálezů z různých oblastí. Můžeme si díky nim pochutnat například na čokoládových pralinkách, zahnat žízeň ochucenou limonádou, škrtnout zápalkou, zalepit odřené koleno náplastí, ochránit kůži vhodným opalovacím přípravkem, či nakrmit dítě kojeneckým mlékem. Zajímavé objevy lékárníků shrnuje publikace České lékárnické komory s názvem Lékárníci mění svět, kterou bude možné zakoupit v některých lékárnách,“ říká autor knihy PharmDr. Stanislav Havlíček.

V jakých oblastech jsou vynálezy zastoupeny?

Vynálezy z lékáren měnily a změnily svět v mnoha oblastech. V neúplném přehledu lékárnických vynálezů̊ jsou zastoupena technická́ zařízení i technologické́ postupy. Většina z nich se dočkala světového věhlasu a slouží́ dodnes. Je zřejmé́, že lékárníci mají́ k vynalézání́ blízko a častokrát se jim povedlo mít i příslovečné štěstí a dostali svůj nápad do širokého povědomí́ a běžného užívání.

Díky lékárníkům byla objevena zemědělská hnojiva i hovězí bujón. Ovlivnili způsob pečení chleba i konzervaci hovězího masa. Důležitou roli hráli ve zpracování mléka, a kromě náhradní mléčné výživy pro děti matek, které nemohly kojit, objevili i náhražku másla margarín. Dali světu zrcadlo, petrolejku, žárovku i hasicí přístroj; také lepší kancelářský papír a kopírovací stroj nebo technickou lepicí pásku. Díky nim máme v kuchyních mořskou sůl a sypkou sůl stolní, rafinovanější cukr, tabulkovou čokoládu a mnoho dalších dobrot včetně prášku do pečiva, pudinku, čokoládových pralinek nebo dochucovací omáčky.

Každý z lékárnických vynálezů svým způsobem změnil svět. Jejich objevitelé lékárníci ve své době patřili ke špičkám společnosti, žili bohatými společenskými kontakty a rozhlíželi se do mnoha oblastí, které svými znalostmi obohacovali ve vědeckém, spolkovém i politickém životě.

V současnosti sice lékárníci tolik nevynalézají, ale i dnes jsou to lidé, kteří vždy vědí, co mají dělat a nikdy nevynechají příležitost, aby to zkusili dělat ještě lépe.

Svého lékárníka nebo lékárnici najdete ve vaší lékárně. Máte ji, obrazně řečeno, za nejbližším rohem.

Kdo, kdy a co objevil?

  • První automatický hasicí přístroj vynalezl lékárník Ambrose Godfrey v roce 1723. Byl to vodou naplněný sud s malou vodotěsnou kapslí dynamitu na dně.
  • První perlivou vodu v lahvích prodával lékárník Henri-Albert Gosse v roce 1790. Ochucené limonády Dr Pepper (1885), Coca-Colu (1886), Pepsi (1889), RC Colu (1905) i Kofolu (1959) také vymysleli lékárníci.
  • Anglické hořké žaludeční kapky vyrobil lékárník Josef Becher v roce 1807. Dnes je z nich světoznámý žaludeční likér.
  • Jako první škrtl zápalkou lékárník John Walker v roce 1826.
  • K výrobě první tabulkové čokolády přispěla technologie zpracování kakaa. Za kakaový prášek vděčíme objevu lékárníka Caspara van Houtena, speciální lis na kakaové boby patentoval v roce 1828.
  • Velmi silnou dochucovací omáčku připravili lékárníci William Perrins a John Lea ve Worcesteru v roce 1837.
  • Kypřicí prášek do pečiva jako první vymyslel lékárník Alfred Bird v roce 1843. O 6 let dříve vymyslel také puding a obojí po něm vylepšil ještě jiný lékárník, Augustus Oetker v roce 1903.
  • Masový bujón poprvé připravil Justus von Liebig, lékárník a profesor chemie, v roce 1847. Proces nikdy nepatentoval a dal ho k dispozici všem.
  • Lékárník Ignacy Łukasiewicz vymyslel a vyzkoušel první petrolejovou lampu v roce 1853.
  • Předobraz dnešní belgické pralinky jako první vyrobil lékárník Jean Neuhaus v roce 1857.
  • Jako první na světě předvedl svítící žárovku lékárník Joseph Swan v roce 1860.
  • Kojenecké mléko vymysleli nezávisle na sobě hned dva lékárníci, Justus von Liebig v roce 1865 a Henri Nestlé o dva roky později.
  • První zásobník bublinek, předchůdce dnešní sifonové bombičky, vymyslel a vyrobil lékárník Jacob Baur v roce 1887.
  • Lepicí pásku také vymysleli lékárníci, tu technickou Paul Beiersdorf (1896) a zdravotnickou pod názvem leukoplast Oscar Troplowitz v roce 1901.
  • Oscar Troplowitz kromě pomády na rty Labello vymyslel také praktické otočné pouzdro, obojí v roce 1909.
  • Řasenku Maybelline poprvé připravili v lékárně Park-Davis pro jejího vynálezce Thomase Wiliamse v roce 1920.
  • Opalovací přípravky vymysleli lékárníci; Milton Blake v Austrálii v roce 1932 vyrobil krém, Eugène Schueller v roce 1936 zase olej, gel máme od Benjamina Greena z roku 1944 a za přípravky s ochranným faktorem od roku 1946 vděčíme Franzi Greiterovi.
  • První uspávací pušku zkonstruoval lékárník a veterinář Colin Murdoch v roce 1955. O tři roky dřív vymyslel jednorázovou injekční stříkačku.

Čtěte více: Česká lékárnická komora slaví 30. výročí svého založení.


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek