Světový den boje proti rakovině: Riziko rakoviny snížíte o 30 %, když nebudete kouřit

Tisková zpráva České lékárnické komory

Rakovina má mnoho příčin. Nejvýznamnější příčinou jsou výživové faktory, které se podílejí na vzniku rakoviny z 35 %. Hned na druhém místě je kouření, které se podílí na vzniku nádorů z 30 % a dalšími významnými příčinami jsou nízká pohybová aktivita a alkohol, kterým je přičítáno po 5 %. V součtu jsou tedy za vznik rakoviny ze 3/4 odpovědné 4 faktory, které můžeme všichni ovlivnit sami svým vlastním přístupem.

Praha, 2. února 2017 - Nejvýznamnější jednotlivou příčinou rakoviny je kouření, to způsobuje až 90 % rakoviny plic. Kromě toho způsobuje kouření také dalších 13 různých druhů rakoviny a mnoho dalších onemocnění - chronickou obstrukční plicní nemoc, podporuje vznik aterosklerózy, následný infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu nebo ischemickou chorobu dolních končetin.

Jak cigarety způsobují rakovinu? Jejich kouř obsahuje přes 70 kancerogenů - látek, které rakovinu způsobují. Při vdechnutí cigaretového kouře se kancerogeny dostávají krví do celého těla a mění DNA v buňkách, poškozují geny a způsobují nekontrolované dělení buněk a vznik nádoru. Takto kouř působí nejen na kuřáka, ale i na jeho blízké, kteří jsou vystavení tzv. pasivnímu kouření. Každá vykouřená cigareta zkracuje život o 5 minut; denně zemře v ČR na následky kouření 65 lidí.

"Kouření je závislost, není lehké s ním přestat. Proto je úspěšnost odvykání bez pomoci velmi nízká," připomíná Lubomír Chudoba, prezident ČLnK. S odbornou pomocí se však úspěšnost odvykání zvyšuje několikanásobně. V České republice v současnosti funguje vedle 41 center pro závislé na tabáku také 148 lékáren, ve kterých vedou vyškolení lékárníci s pacienty konzultace v rámci odvykání kouření. Tito lékárníci jsou pečlivě proškolení tzv. garantovaným kurzem České lékárnické komory, který probíhá již pátým rokem pod záštitou profesorky Evy Králíkové, největší odbornice na odvykání kouření v České republice. Pacientům, kteří odvykají za pomoci odborných center v lékárnách, některé pojišťovny na jejich léčbu přispívají - Všeobecná zdravotní pojišťovna částkou 2 500 Kč, Oborová zdravotní pojišťovna částkou do výše 4 000,- Kč. Seznam lékáren, které konzultace v rámci odvykání kouření provádějí, najdete ZDE.

Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:    +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK: +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK:   +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz

TISKOVÁ ZPRÁVA


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek