Individuální poradenství v lékárnách: Interakce léků, odvykání kouření nebo snižování hmotnosti

Chtěli byste přestat kouřit, ale nevíte, jak na to? Nebo nemůžete přijít na to, jak zhubnout? Anebo si nejste jisti vzájemnou interakcí léků, které užíváte? Stále častěji se v lékárnách setkáme s nabídkou některých nadstandardních služeb, jednou z nich je i tzv. individuální poradenství v lékárnách.

poradenství v lékárnách

Co můžeme od poradenství v lékárně očekávat?

Lékárna nabízející takové poradenství pro něj má vyhrazenou samostatnou tzv. konzultační místnost nebo alespoň konzultační koutek, který poskytuje dostatek soukromí během vlastní konzultace. Samotná konzultace probíhá formou diskrétního rozhovoru s lékárníkem a trvá zpravidla cca 30 minut.

Probírané téma se vždy odvíjí od aktuálních potřeb konkrétního klienta. Nejčastějším tématem je správné užívání léčiv. Lékárník s Vámi podrobně rozebere léky, které užíváte, poradí s načasováním jejich užívání a zkontroluje, zda nedochází mezi jednotlivými přípravky k vzájemné interakci a poučí Vás o jejich možných nežádoucích účincích, případně jak jim předejít. Zvídavým může také vysvětlit, jak dané léky fungují. Pro usnadnění je vhodné s sebou přinést seznam všech léků a doplňků stravy, které užíváte.

poradenství v lékárnách odvykání kouření snižování hmotnosti

Řeč však nemusí být pouze o lécích. Služeb individuálního poradenství můžete také využít, například pokud chcete přestat kouřit, shodit nadbytečná kila či poradit v samoléčbě nezávažných zdravotních potíží.

O tom, jak si domluvit termín konzultace, je potřeba se informovat přímo ve Vaší lékárně. Některé lékárny mají vyhrazené konzultační hodiny, v jiných je nutné si termín dopředu domluvit, a to buď osobně, telefonicky či e-mailem.

Odborné poradenství v lékárnách podporuje Česká lékárnická komora, která pro konzultující lékárníky pořádá speciální certifikované kurzy. Ve vybraných lékárnách se Vám tak mohou věnovat pro dané téma vyškolení farmaceuti (v případě poradenství ve snižování nadváhy i farmaceutičtí asistenti).

Lékárny zařazené do projektu najdete označené příslušnou samolepkou, můžete si je také vyhledat pomocí webové a mobilní aplikace Lékárny v ČR.

Do lékárny to nemáte daleko, tak neváhejte a přijďte se k nám poradit!

aplikace lékárny v čr

Mgr. Martina Drábková

IKEM - Institut klinické a experimentální medicíny


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek