Nevzpomínáte si? Zapomínáte? Přijďte se poradit do lékárny, zda nejde o Alzheimera

Tisková zpráva České lékárnické komory

V neděli 11. března se uskuteční Evropský den mozku. Lékárníci při této příležitosti v týdnu od 5. do 11. března 2018 poradí pacientům, v jaké fázi je jejich „zapomínání“ a jestli se nejedná již o ranou fázi poruchy paměti, kterou by měl začít léčit lékař. Různé fáze poruch paměti, které můžou mozek postihnout, vedou k částečné nebo úplné ztrátě samostatnosti. Taková onemocnění znamenají vždy výrazné omezení nejen pro pacienta, ale i pro jeho blízké a okolí. Je proto důležitá jejich včasná diagnóza a pomoc nemocnému i jeho rodině.

Praha, 4. března 2018 - Mozek řídí a kontroluje veškeré tělesné funkce, jako je činnost srdce, trávení, pohyb, ale i samotné myšlení, paměť, vyjadřování, rozpoznávání okolí či vnímání emocí – celkově je zodpovědný za naši osobnost. Bez mozku nelze žít, nelze ho napravit podobně jako zlomenou ruku nebo vyměnit jako poškozený kloub. Pro zachování jeho zdraví je nejdůležitější prevence anebo včasná diagnóza.

Mezi nejznámější poruchy mozku spojené se stárnutím patří mírná kognitivní porucha nebo demence. Jedná se o syndrom způsobený chorobou mozku postihující jeho funkce - paměť, myšlení, orientaci, chápání či plánování. Příznaky těchto onemocnění jsou například změny osobnosti, problémy s řečí i běžnými činnostmi, dezorientace nebo změny v náladě a chování. Na celém světě přibývá ročně 9,9 milionů pacientů s demencí, nový případ se tedy objeví každé 3 sekundy. V České republice vzrostl počet tohoto onemocnění za posledních 50 let trojnásobně a dvakrát častěji postihuje ženy než muže.

Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba. Jde o degenerativní onemocnění mozku, jehož příčinu dodnes neznáme, neumíme ho vyléčit, umíme však jeho vývoj pomocí léků zpomalit nebo téměř zastavit. Úspěšnost léčby však závisí na včasném odhalení onemocnění.

Lékárníci z téměř 700 lékáren se v týdnu od 5. března zapojí do Evropského dne mozku svou kampaní „Nevzpomínám si, zapomínám…“. Pro své pacienty připravili již tradiční letáčky a také brožury o Alzheimerově chorobě, včetně jednoduchého úvodního testu, který si může každý provést doma sám nebo za pomoci svých příbuzných. "Česká lékárnická komora ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností školí své členy - lékárníky v tzv. garantovaném kurzu tak, aby byli schopni vést poradenství pro pacienty s Alzheimerovou chorobou nebo jejich blízké," představuje aktivitu stavovské organizace její prezident Lubomír Chudoba. Demence totiž vede vždy k částečné nebo úplné ztrátě samostatnosti a ovlivní život nejen pacientovi, ale také jeho nejbližším.

Nejnovějším garantovaným kurzem ČLnK jsou proškoleni lékárníci ze 70 lékáren, ve kterých mohou ti, kteří mají pochybnosti, zda jejich mozek stále pracuje správně, nebo ti, kteří si neví rady s péčí o osobu trpící Alzheimerovou chorobou, konzultovat s lékárníkem svou situaci nad rámec kampaně a po celý rok.

Seznam lékáren zapojených do kampaně naleznete zde.

Seznam lékáren poskytujících rozšířené konzultace o Alzheimerově chorobě naleznete zde.


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek