Antibiotický týden v prostředí lékáren 2015

V týdnu od 16. do 22. listopadu 2015 bude v lékárnách probíhat šestý ročník informační kampaně Antibiotický týden v prostředí lékáren.

Antibiotický týden 2015

Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. Jsou proto vázány na lékařský předpis a pacienti by je rozhodně neměli užívat bez lékařského dohledu (například pokud vám zbudou z předcházející léčby doma).

Přečtěte si článek "Kdy a jak (ne)užívat antibiotika"

Užíváním v neopodstatněných případech (např. běžná viróza a chřipka) či nesprávným způsobem (nedoužívání celého balení, špatný časový režim) může vzniknout rezistence neboli odolnost bakterií na antibiotika a příští léčba pak již nemusí být účinná. To se však netýká pouze těch, kteří antibiotika užívají, ale doslova každého z nás. Rezistentní kmeny si totiž můžeme předávat vzájemně a některé bakterie dokonce mohou "informaci" vedoucí k získání odolnosti vůči antibiotikům získat od jiných bakterií.

Podle výsledků dotazníkových šetření z předchozích let si však stále více než čtvrtina pacientů chybně myslí, že antibiotika zabíjejí viry a dokonce se najde dost pacientů, kteří si "ordinují" antibiotika sami ze zásob, které jim zbyly po předchozím užívání. To může vést ke vzniku bakteriální rezistence na antibiotika.

Informační kampaň je zaměřena nejen na dospělé pacienty, ale i na rodiče s dětmi. Rodičům vysvětlíme, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná, a kdy by naopak mohla uškodit. Lékárníci zapojení do kampaně také vysvětlí, jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou potřeba nejen při užívání antibiotik, ale také jako prevence viróz i "běžných" bakteriálních onemocnění.

Zajímá Vás, proč se antibiotika musí užívat v pravidelných intervalech, proč musíte užívat celou předepsanou dávku, přestože se Vám ulevilo?

Přijďte si v týdnu od 16. do 22. listopadu pro odpověď do lékáren.

V loňském roce jsme zjišťovali přístup pacientů k prevenci nachlazení. Pouze 28 % dospělých respondentů nic speciálního pro zvýšení odolnosti organismu nedělá, u rodičů se jedná pouze o 15 %. Nejčastěji lidé podporují svoji imunitu zvýšenou konzumací zeleniny a ovoce. Třetina dospělých a 46 % rodičů uvedlo, že užívají přípravky pro zvýšení imunity. Proti nachlazení se lidé brání také dostatečným spánkem, pravidelným cvičením a otužováním. Stoprocentní ochrana před kapénkovou infekcí neexistuje, ale částečně jí lze předcházet. Proto je důležitá prevence, která spočívá především v posilování obranyschopnosti organismu a v dodržování zásad zdravého životního stylu.

Antibiotický týden 2015

Přijďte se poradit od 16. do 22. listopadu do lékáren jak zvýšit obranyschopnost svého organismu proti nachlazení.

Součástí kampaně je i anonymní průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla předepsána antibiotika. Budeme velmi potěšeni, pokud se zapojíte do tohoto průzkumu a vyplníte v lékárnách krátký anonymní dotazník. Vaše odpověď nám pomůže ke srovnání názorů českých pacientů s výsledky obdobného průzkumu v ostatních zemích Evropské unie a tím k lepšímu a bezpečnějšímu užívání antibiotik. Rozvoj rezistence totiž nerozlišuje geografické hranice.

Přijďte se poradit do Vaší lékárny! Lékárníci a asistentky, které se zapojí do projektu, vás rádi uvítají, poradí vám a odpoví na vaše otázky týkající se léčby antibiotiky.

Seznam lékáren zapojených do projektu zde.


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek