Jak co nejšetrněji pečovat o jizvy?

Jizvy vznikají obvykle po traumatu, chirurgickém výkonu nebo po prodělaném zánětlivém onemocnění kůže. Mohou vznikat také jako komplikace po některých korektivně dermatologických výkonech. Tvorba jizvy je nezvratný proces a obvykle ji nelze definitivně odstranit, avšak čím dříve je zahájena léčba, tím lepšího lze dosáhnout výsledku.

Vznik jizvy je výsledkem komplexních fyziologických procesů při hojení rány. Při porušení kožní integrity okamžitě startuje hojivý proces, jehož cílem je uzavření rány. Při hojení rány dochází k jejímu vyplnění novými reparačními buňkami (tzv. zrnitá tkáň). Červené zbarvení čerstvých jizev způsobuje přítomnost kapilár. Ty se postupem času ztrácejí a jizva s odstupem několika měsíců bledne. Za ideálních podmínek by jizva měla být hladká, pevná, asymptomatická, barevně se neodlišující od okolní tkáně, funkčně by neměla omezovat pohyb. Každá jizva vyzrává přibližně 3-6 měsíců, mohou to však být i 2 roky.

Nejčastějším typem jizvy je jizva atrofická. Vzniká např. po traumatu, injekčním podání některých léčiv, po spontánně zhojených dekubitech, u pacientů s akné nebo po planých neštovicích. Jizva je zpočátku zarudlá, postupně stříbřitě bělavá.

Přečtěte si také: První pomoc při popálení: Jak ošetřit jednotlivé stupně popálenin?

Do této skupiny patří i strie (pajizévky). Jsou to atrofické jizvy se ztenčenou epidermis a s úbytkem kolagenních a elastických vláken. Nezpůsobují zdravotní ani medicínské potíže, jsou však velmi negativně vnímány z kosmetického hlediska. Nejčastěji se tvoří na bocích, hýždích, stehnech, na prsou. Rizikovými faktory jsou rychlý růst, obezita, hormonální změny, dlouhodobá léčba kortikoidy, často se objevují u těhotných. Strie během několika měsíců až 2 let blednou, zcela se nikdy nezhojí.

Dalším typem je skupina jizev hyperplastických, která zahrnuje hypertrofickou jizvu a keloidní jizvu. Oba tyto typy jsou charakterizovány nadměrným množstvím kolagenní tkáně v jizvě, která je někdy až bizarního vzhledu. Hypertrofická jizva je charakterizována vyvýšením nad úroveň okolní kůže, může být zprvu zarudlá, ale nepřesahuje okraje původní rány. Během prvních týdnů až měsíců značně roste, v dalších 12-18 měsících často spontánně regreduje. Keloidní jizva, na rozdíl od jizvy hypertrofické, přerůstá okraje postižené tkáně do okolí. Obvykle se objevuje do 1 měsíce po traumatu, může se však objevit až po 1 roce.

Pokud chcete předejít vzniku zbytnělých jizev, je důležité dodržovat následující doporučení jak se o jizvu starat.

  • Čerstvou jizvu udržujte v čistotě (omývejte čistou tekoucí vodou).
  • Vynechejte koupání ve vaně první 2-4 týdny, používejte jemná mýdla bez parfému, alkoholu, mentolu, kafru, eukalyptu (dráždí kůži).
  • Jizvu nepřetěžujte - omezte sportovní a jiné aktivity způsobující natahování kůže (tkáně potřebují na kvalitní zahojení cca 6 týdnů).
  • Nestrhávejte strup, neškrábejte ránu.
  • Vyhýbejte se soláriu, sauně a chladu (dochází k odlišné pigmentaci a jizva je více patrná po delší dobu).
  • Nenoste těsné oblečení (dochází k tření pokožky, citlivá tkáň jizvy reaguje zatvrdnutím a zčervenáním).
  • Provádějte tlakovou masáž zahojené rány (cca 1-2 týdny po vyndání stehů) - alespoň 3x denně 10 minut jizvu opakovaně stlačte prstem na dobu cca 30 vteřin, čekejte, až vybledne.Poté povolte tlak a pokračujte stejně dál po celé délce jizvy. Nikdy nepřejíždějte po jizvě ze strany na stranu.
  • Po zhojení jizvu pravidelně promašťujte, aby nedocházelo k přesychání kůže (lze použít jakýkoliv mastný krém - nesolené vepřové sádlo, bílá vazelína, měsíčková mast, Infadolan aj.).
  • Nevystavujte jizvu slunečnímu záření nejméně první 3 měsíce (při pobytu na slunci použijte vysoký ochranný faktor).

Vzhled a tvar jizvy můžeme ovlivnit i vhodnými terapeutickými metodami. Vhodná doba ke korekci jizev je do 1 roku od jejich vzniku.

Metody léčby jizev

Jedna z metod je léčba tlakovými bandážemi. Tato metoda se používá ke snížení rizika vzniku nadměrných jizev. Je dlouhodobá - specifické klipy, bandáže nebo návleky se přikládají nejméně na 23 hodin denně minimálně po dobu 6 měsíců.

Další možností léčby je aplikace přípravků s obsahem silikonu. Přípravky se vyrábí ve formě gelů (Strataderm, RejuvaSil, Topigel, Dermatix), krémů, plátků (Cica-care, Mepiform silikon krytí, Silipos) nebo náplastí. V současné době jsou využívány jak při léčbě čerstvých jizev, tak i preventivně při použití některých chirurgických metod. Aplikace je jednoduchá, ale musí být dlouhodobá (několik měsíců) a důsledná. Gel či krém se obvykle nanáší 1-2 x denně v tenké vrstvě, v jizvě by se měl ponechat minimálně 12 hodin. Plátek se ponechává na jizvě 12-24 hodin po dobu 12-24 týdnů, celý je třeba nahradit cca po 4-6 týdnech celodenního užívání.

Dalšími vhodnými preparáty, které urychlují správné hojení rány, jsou přípravky s výtažky z cibule (Contractubex) či s jinými výtažky z rostlin (jitrocelová mast, konopná mast, chamazulénové masti), vitaminem E, allantoinem, heparinem (Heparoid, Hirudoid forte mast) nebo jinými látkami s antibakteriálními a hojivými účinky (HemaGel, Flamigel, SynCare Keloderm, Avéne Cicalfate, Topicrem Cica, La Roche Posay Cicaplast Baume B6 apod.).

Nehojí-li se jizva podle vašich představ a konzervativní ošetření nestačí, pak je na místě konzultace s plastickým chirurgem či kožním lékařem, který vám nabídne různé další metody např. dermabraze, chemický peeling, kolagenové injekce, které mají za cíl vyhladit a zarovnat povrch kůže. Dále se provádí korekce jizvy laserem, excize jizvy, radioterapie, kryoterapie tekutým dusíkem, transplantace kožních buněk atd.

Správné péči o jizvu by měla být věnována pozornost nejen ve zdravotnických zařízeních, ale i v domácím prostředí pacienta. Předejde se tím pozdějšímu vzniku nevzhledných jizev.

Mgr. Dita Otradovcová

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek