Co je Oxfordská liga analgetik a jak nám může poradit?

Všichni víme, jak je bolest nepříjemná a jak může ovlivnit naši náladu i další pocity. Nedá se změřit přístrojem jako krevní tlak ani určit jinými laboratorními testy, jako je hladina cholesterolu či množství cukru v krvi. Každý reagujeme na bolestivý podnět jinak a navíc vnímání bolesti mohou ovlivnit i další faktory, např. strach, úzkost, deprese či stres, také předchozí zkušenost s bolestí, jak jsme ji tenkrát zvládli, a co nám pomohlo k úlevě od ní. Důležité pro správnou léčbu je tedy popsat bolest jako takovou, kdy to bolí, kde to bolí a jak moc to bolí, jestli se opakuje, kdy bolesti začaly, atd.

Léky proti bolesti (analgetika) jsou jednou z nejužívanějších skupin léčiv a pro porovnání jejich účinků a síly nám slouží Oxfordská liga analgetik, která je užitečným nástrojem pro výběr vhodného léčiva s ohledem na jeho účinnost, bezpečnost a správné dávkování. Slouží především lékařům a dalším zdravotníkům k orientaci v širokém poli léků a jejich kombinací. Pro samoléčbu akutní bolesti se vzhledem k bezpečnosti nejvíce hodí paracetamol v dostatečné dávce (např. Paralen®, Panadol®, Paramax®), případně jeho kombinace s kofeinem (např. Paralen Extra®, Panadol Extra®). Vždy je ale důležité dodržovat pokyny k jeho správnému užívání. To platí i u ostatních léčiv jako je ibuprofen (např. Ibalgin®, Ibumax®, Brufen®), naproxen (Nalgesin S®), kyselina acetylsalicylová (např. Aspirin®, Acylpyrin®, Anopyrin®) a jejich různé kombinace.

Podáváte léky s paracetamolem dětem? Nebo si chcete pomoci od bolesti po požití alkoholu?

Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.

Vždy je potřeba zvážit míru rizika a prospěchu, nebraňte se konzultaci v lékárně. Pamatujte, že léky bolest zmírní, ale mnohdy neřeší příčinu.

Co je Oxfordská liga analgetik? Jedná se o žebříček léčiv proti bolesti (tzv. analgetik) sestavený podle hodnoty NNT (anglicky Number Needed to Treat, čili „počet potřebný k léčbě"). Číslo představuje množství lidí, kterým je třeba podat dávku léčiva, aby alespoň u jednoho z nich došlo k úlevě od bolesti. Např. NNT s koeficientem 2 znamená, že léčivo musíme podat dvěma pacientům, aby alespoň u jednoho z nich došlo úlevě, stejně jako při podání 100 pacientům, aby se alespoň 50-ti z nich ulevilo. Nebo např. NNT s koeficientem 4 znamená, že alespoň jednomu pacientovi ze čtyř testovaných se uleví. Čím nižší je hodnota NNT, tím je vyšší pravděpodobnost, že dané léčivo bude lépe bolest tlumit.

Výskyt bolesti není nikdy náhodný, neignorujte ji. Má velký význam, protože vás varuje, že není něco v pořádku (akutní bolest - trvá do 3 měsíců). U déletrvající bolesti (chronická bolest - trvá déle než 3 měsíce) působí mechanismus negativně na celé tělo a bolest se považuje za samostatné onemocnění, které je třeba léčit.

Užitečným pomocníkem pro představu jak moc člověk trpí bolestí, jsou tzv. škály bolesti, které názorně a jednoduše vyjadřují pocity nemocného.

Dětský pacient nebo dospělý s problémy s řečí mohou využít kreslenou variantu:

Měření bolesti by mělo být součástí vyšetření nemocného a mělo by se pravidelně opakovat. Ze vstupních vyšetření i následných kontrol lze usoudit, zda je léčba účinná nebo zda je třeba léčbu změnit.

Bolest neodmyslitelně patří k životu. Za normálních okolností funguje jako signál, který má upozornit na hrozící nebo již vzniklé nebezpečí, je to jeden z mnoha mechanismů jak chránit tělo před poškozením. Schopnost bolest pociťovat a správně na ni zareagovat patří k základní výbavě každého zdravého jedince. Se zvyšujícím se věkem se bolest vyskytuje častěji, neznamená však, že se musí tiše snášet. Být bez bolesti je potřeba každého z nás.

Budete-li mít jakékoli pochybnosti o volbě léku, jeho dávkování či vhodnosti způsobu jeho podávání, neváhejte se obrátit na svého lékárníka. Získáte tak cenné rady pro bezpečnou a účinnou léčbu svých potíží.

PharmDr. Romana Šutová

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek