Léky proti stresu

Ke stresu dochází při setkání s událostmi, které vnímáme jako ohrožení svého tělesného nebo duševního blaha. Tyto události označujeme jako stresory a odpovědí na ně je stresová reakce, tedy souhrn fyzických a psychických reakcí člověka při nadměrné zátěži.

Léky proti stresu

Proti stresu nám pomáhají různé obranné mechanismy, hlavní roli hraje nervová a hormonální soustava člověka. Stresové centrum se nachází v mozku v nejvýznamnějším regulačním orgánu - v hypotalamu. Na základě jeho pokynů dojde v nadledvinkách k vylučování adrenalinu a noradrenalinu, což jsou stresové hormony, které způsobí uvolnění asi třiceti různých hormonů a ovlivnění těchto procesů:

  • zvýšení tlaku krve
  • zrychlení tepové frekvence
  • zrychlení a zkrácení dechu
  • zvýšení glykémie, tj. zvýšení krevního cukru
  • zvýšení svalového napětí
  • zvýšení počtu červených a bílých krvinek
  • zúžení malých cév a kapilár
  • zpomalení trávení

Při dlouhodobém trvání stavu stresu může docházet ke zdravotním komplikacím (vzniku vředové choroby žaludku, srdečně cévním onemocněním, snížení imunity a vzniku zánětu, poruchám metabolismu, poruchám spánku, sexuálním poruchám, změnám chování a nálad, rozvoji úzkosti a deprese).

Mohlo by vás zajímat: Jaký je vliv psychiky na lidské zdraví?

Jak se zbavit stresu?

Nejefektivnějším způsobem je odstranění příčiny stresu nebo vyrovnání se se stresorem. Znamená to, snažit se nalézt řešení, které vede ke snížení zátěže organismu. Často pomůže využít podporu svých blízkých nebo také vyhledat pomoc odborníka (psychologa, psychiatra).

Jelikož se během stresové reakce v organismu vyčerpávají některé důležité látky, je třeba podporovat jejich regeneraci a látky doplňovat (patří sem především aminokyseliny tyrosin, fenylalanin a tryptofan, dále neurotransmitery dopamin a serotonin, minerální látky draslík, hořčík, vitamíny riboflavin a kyselina listová.

Pomáhá pohybová aktivita (vyplavování hormonů štěstí - endorfinů), relaxační a meditační cvičení (odreagování se při hudbě, dechových cvičeních, odstranění negativních stresujících myšlenek). Souhrn těchto opatření se označuje jako psychohygiena a měla by se stát nedílnou součástí života každého v dnešní uspěchané době.

Léky proti stresuLéky proti stresu

Antistresové doplňky stravy nebo léčivé přípravky rostlinného původu obsahují významné látky bílkovinné povahy, důležité vitamíny, minerální látky, antioxidanty (zabraňují vzniku volných kyslíkových radikálů nebo je mění na méně reaktivní formy, tudíž snižují oxidační stres v těle). Účinkují tak, že podporují obranné mechanismy v těle a patří mezi tzv. „Adaptogeny". Nejvýznamnější z nich je Ženšen pravý (Panax ginseng), jehož kořen obsahuje látky působící povzbudivě, zlepšující soustředění a paměť, podporující libido a také pomáhající předcházet srdečně cévním onemocněním. Dále mezi ně patří Kustovnice čínská (Goji), Elauterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus), Klanopraška čínská (Schizandra chinensis) anebo houba Leskorka lesklá (Ganoderma lucidum).

K rostlinám využívaným na zklidnění při psychickém vypětí patří Meduňka lékařská, Levandule lékařská, Kozlík lékařský, Chmel otáčivý a v Čechách hojně rostoucí Třezalka tečkovaná. Snižují úzkostné až depresivní stavy organismu, ke kterým může docházet při dlouhodobém stresu.

Pozor však u Třezalky na ovlivnění s ostatními léky (např. s warfarinem, theofylinem, digoxinem, léky ovlivňujícími srdeční rytmus, imunosupresivy, některými antidepresivy a hormonální antikoncepcí). Třezalka také vyvolává zvýšenou citlivost na UV záření, proto se po dobu jejího užívání nevystavujte slunečnímu záření.

Z minerálních látek je vhodné užívání hořčíku, který má pozitivní vliv na nervové a svalové napětí, zmírňuje křeče, předchází nervozitě a podrážděnosti.

Lze doporučit také užívání vitamínů ze skupiny B (B6 ochraňuje nervová vlákna, dále riboflavin a kyselinu listovou) a vitamín C, vitamín A, vitamín D a vitamín E, které působí také antioxidačně.

Pokud jste již tyto přírodní prostředky proti stresu vyzkoušeli a nepociťovali jejich účinek, obraťte se na svého praktického lékaře. Jestliže se domníváte, že je vaše situace komplikovanější, lze doporučit vyhledání odborné pomoci psychologa či psychiatra.

Negativní účinky na stres organismu může mít také nezdravý životní styl, jako je kouření, špatná životospráva (nadměrná konzumace tučných potravin, nedostatek pohybu), proto se neváhejte obrátit na lékárníky, kteří vám rádi pomohou nejen zvládat stres,ale i při odvykání kouření či snižování nadváhy.

Mgr. Magdaléna Kalinayová

Ústavní lékárna IKEM


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek