Jak na afty?

Afty jsou onemocněním, kterým si prošel asi každý z nás. Někteří trpí afty častěji, u jiných se objeví zcela výjimečně. Nejčastěji se afty objevují v době od puberty do zhruba 30 let, častěji jimi trpí ženy.

Nejčastěji se afty vytváří na spodní části jazyka či na jeho hraně, ale i na dásních, na patře nebo sliznici rtů a tváře. Afty sice do několika dní spontánně vymizí, jsou ale velmi nepříjemné a mohou být bolestivé hlavně při mluvení a jídle. Bolesti v klidu bývají ojedinělé.

Přečtěte si také: Jak si poradit s paradentózou?

Pro úlevu od bolesti je dobré vyhýbat se příliš slaným, kořeněným a kyselým jídlům a nekouřit. Co je přesnou příčinou vzniku aftů není známo, předpokládá se, že to může být nedostatek B vitamínů, železa nebo kyseliny listové. Dalšími příčinami může být oslabená imunita, hormonální změny (zvýšený výskyt aftů byl zaznamenán před menstruací), stres, mechanické poranění sliznice dutiny ústní nebo potravinová alergie.

Taktéž zubní plak je zdrojem bakterií pro vznik aft. Proto je dobré při vzniku aftů pravidelně vyplachovat ústa dezinfekční ústní vodou. V lékárně bývají k dispozici např.

  • Herbadent ústní voda koncentrát - obsahuje kyselinu salicylovou, boritou a účinný extrakt z řepíku, heřmánku, mochny nátržníku, šalvěje, máty, fenyklu a hřebíčku. Ústní voda se před výplachem ředí vodou v poměru 1:10. Herbadent ústní voda - ústní voda připravená k okamžitému použití. Není nutno ředit.
  • Corsodyl - obsahuje účinnou látku chlorhexidindiglukonát v koncentraci 0,1 % nebo 0,2 %. Corsodyl se aplikuje neředěný nebo ho můžeme ředit vodou v poměru jeden díl roztoku a jeden díl vody. Léčba aftů by měla pokračovat ještě 48 hodin po ústupu příznaků.
  • Tantum Verde kloktadlo - obsahuje benzydaminhydrochlorid, který má antibakteriální a antimykotický účinek, působí mírně anesteticky a usnadňuje polykání. Tantum Verde lze po poradě s lékařem používat v průběhu těhotenství, nedoporučuje se však v době kojení.
  • Jox koncentrát pro kloktadlo - Obsahuje polyvidon jód a allantoin. Je určen dospělým a dětem od 6 let. Nemá se používat v těhotenství, v období kojení a při přecitlivělosti na jód.

Pro ty, kteří neradi kloktají nebo to ještě neumí (děti), jsou k dispozici gely, spreje a pastilky, které se aplikují přímo na afty. Např.:

  • Aloclair gel - přírodní preparát bez lokálních anestetik, cukru a alkoholu. Vhodný i pro děti.
  • Mundisal gel - s účinnou látkou cholinisalicylas (proti bolesti a zánětu), bez cukru. V případě současně probíhajícího horečnatého onemocnění u dětí a dospívajících do 16 let se Mundisal gel nesmí podávat kvůli riziku vzniku Reyova syndromu.
  • Solcoseryl pasta - léčivá složka lauromakrogol způsobuje povrchové znecitlivění a rychle utiší začínající a přetrvávající bolesti. Pro dospělé a děti od 2 let.
  • GUM Aftamed gel – obsahuje kyselinu hyaluronovou, která vytváří ochrannou vrstvu a ulevuje tak od bolesti, GUM Aftamed gel Junior – pro děti od 3 let.
  • Orofar pastilky/sprej – obsahuje dezinfekční složku benzoxonium chlorid a lokální anestetikum lidocain (pro mírné znecitlivění a úlevu od bolesti). Při léčbě aftů je nutno pastilku nechat rozpustit v ústech tak, aby se dotýkala léze. Orofar mohou užívat i děti od 4 let.

Z přírodních preparátů je možno kloktat šalvějový nebo heřmánkový odvar nebo zakoupit např. již hotový šalvějový koncentrát pro přípravu kloktadla Florsalmin. Půl čajové lžičky se ředí do 150 ml vody, kloktá se třikrát denně. Florsalmin je nevhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.

Další přírodní alternativou je ústní voda/sprej s propolisem nebo tea tree olej. Olej z čajovníku australského má silné antiseptické, antibakteriální a antimykotické účinky. Na afty se nanáší vatovým tampónem 2–4krát denně. Při opakovaném výskytu aftů je dobré doplnit vitamíny B. Zvolit můžete B-komplex nebo pivovarské kvasnice (Pangamin).

PharmDr. Nora Tůmová

Lékárna Mendlovo náměstí, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek