Parabeny v kosmetice

Parabeny jsou látky používané v kosmetických přípravcích již několik desetiletí. Slouží jako konzervační prostředky, které brání množení bakterií, kvasinek a plísní. Bez nich by přípravky byly znehodnoceny těmito mikroorganismy během několika dní.

Kosmetika

Parabeny jsou chemicky estery kyseliny parahydroxybenzoové, mezi nejčastěji používané zástupce řadíme butylparaben, ethylparaben, isobutylparaben, methylparaben a propylparaben (často je v přípravcích kombinace těchto látek). Pokud si prohlédnete složení kosmetických přípravků na poličce ve vaší koupelně, nepochybně v něm některého ze zástupců najdete. Parabeny jsou považovány za velmi dobré konzervanty proti širokému spektru mikroorganismů, navíc jsou levné a stabilní. Parabeny se v kosmetice používají v nízkých koncetracích (0,1-1 %), které nejsou zdraví škodlivé.

Pojďme se společně blíže podívat na ty negativní účinky parabenů, které někteří výrobci a spotřebitelé považují za kontroverzní. Nejčastěji jsou diskutovány otázky senzitizačních (alergizujících), hormonálních a kumulativních účinků parabenů.

Senzitizační účinky parabenů (lokální podráždění až alergická kontaktní dermatitida)

Od 60. let minulého století jsou prováděny pokusy s cílem potvrdit, nebo vyvrátit souvislost mezi topickou (lokální) aplikací parabenů a jejich senzitizačními účinky. Z četných pokusů vychází dva hlavní závěry:

  • Na zdravé (neporušené) kůži parabeny nezpůsobují problémy. Zdravá kůže parabeny toleruje, výskyt podráždění je velmi nízký (pod 1 % populace).
  • Kůže s narušenou bariérovou funkcí (například: ekzematická, aknózní, poraněná kůže) vykazuje vyšší procento výskytu podráždění (okolo 3 % populace).

Hormonální účinky parabenů

Parabeny vykazují slabou hormonální (estrogenní) aktivitu, protože jsou svou chemickou strukturou podobné ženským pohlavním hormonům (estrogenům).

V roce 2004 byla provedena studie na ženách s rakovinou prsu. Výsledky studie ukázaly, že v nádorové tkáni těchto žen jsou stopy parabenů. Hormony estrogeny zvyšují riziko vzniku nádorů. Tato studie se proto stala základem pro teorii vzniku nádorů prsu u žen vlivem parabenů a jejich slabé estrogenní aktivity.

Další studie poukazuje na snížení počtu spermií vlivem hormonální aktivity parabenů, a tím snížení plodnosti u mužů.

Byla provedena celá řada dalších výzkumů a studií, které však tyto teorie nepotvrdily. Hormonální aktivita parabenů je řádově tisícinásobně nižší než hormonální aktivita tělu vlastních estrogenů.

Kumulativní účinky parabenů v tkáních

Parabeny jsou látky, které se v závislosti na typu vstřebávají přes kůži v rozmezí 20-60%. Parabeny tělo eliminuje za zhruba 36 hodin – nedochází tedy k žádnému masivnímu hromadění v tkáních.

V posledních letech výrobci kosmetiky zásobují trh tzv. paraben–free přípravky (kosmetika bez parabenů). Je důležité si říct, že paraben–free neoznačuje kosmetiku bez konzervantů, pokud není výslovně určena k okamžité spotřebě. Paraben–free je kosmetika, do které byly místo parabenů použity jiné konzervanty. Mezi jiné často používané konzervanty řadíme phenoxyethanol, deriváty močoviny a benzoát sodný. Zůstává otázkou, jestli jsou tyto alternativní konzervanty lepší než parabeny nebo jestli paraben–free kosmetika není pouze šikovným marketingovým nástrojem některých výrobců.

Synáková Klaudie, PharmDr.

Lékárna BENU, Česká Lípa

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek