Alergie v těhotenství: Přerušit léčbu nebo v ní pokračovat?

Zhruba 20 – 40 % žen v plodném věku trpí některou z forem alergie. U mnoha z nich se těhotenstvím potíže subjektivně zlepšují, přesto zůstává většina, u kterých se příznaky alergického onemocnění těhotenstvím nezlepšují, ba naopak zhoršují. V průběhu jarních měsíců, především v dubnu a v květnu, je imunitní systém nás všech v pohotovosti, protože všude kolem nás se ve zvýšené míře pohybuje spousta pylu, prachu, hmyzu. Jak zareagovat, když imunitní systém těhotné ženy spustí poplach, jménem alergická reakce? Čím lze ulevit od nepříjemných alergických potíží s ohledem na vyvíjející se děťátko?

Základní léčba alergie v těhotenství

V momentě, kdy žena trpící alergií zjistí, že je těhotná, je vhodné, aby si co nejdříve domluvila schůzku se svým ošetřujícím odborným lékařem. Ten, obvykle na základě aktuálních zdravotních obtíží, zvolí přiměřenou léčbu, aby nebyl ohrožen vyvíjející se plod a zároveň, aby ošetřil její zdravotní obtíže nebo možné komplikace.

DŮSLEDNÁ ELIMINACE ALERGENŮ představuje nejdůležitější základ úspěšné léčby. Čím efektivněji eliminujeme spouštěče alergie, tím méně se vystavujeme akutním alergickým obtížím, a tedy akutním léčebným zásahům. Mezi nejčastější alergeny patří:

  • Pyly – sezónní alergeny především jarních stromů, travin a plevelů;
  • Vzdušné plísně – jedná se o jednoduché houby rostoucí převážně ve vlhkém prostředí;
  • Roztoči – členovci, nejčastěji se vyskytující v lůžku, lůžkovinách, matraci, na koberci i jinde v domácnosti. Živí se organickým odpadem a šupinkami odumřelé kůže. Alergenem jsou jejich exkrementy;
  • Dráždivé látky – prach, smog, výfukové plyny, a především tabákový kouř;
  • „Domácí mazlíčci" nejčastěji kočky. Alergenem je u nich bílkovina obsažena v potu, kožních šupinkách a ve slinách. Nehraje zde roli rasa, ani délka srsti.

V souvislosti s tím je všem alergikům doporučováno pár základních opatření, mezi něž patří:

  • Častěji prát ložní prádlo, při teplotě nejméně 60 °C.
  • Používat v ideálním případě protiroztočový chránič matrace i speciální antialergické lůžkoviny a ložní prádlo.
  • Odstranit z domácností koberce a několikrát týdně stírat prach i podlahy na vlhko.
  • Při vysávání používat vysavače se speciálním HEPA filtrem.
  • Odhalení a precizní likvidace všech ložisek plísní, pravidelné větrání a udržení správné vlhkosti v domácnosti.
  • V pylové sezóně větrat obytné místnosti jen ráno nebo po dešti, po návratu z přírody si důkladně opláchnout ruce i obličej, příp. vlasy vodou, aby se smylo množství pylu, které ulpělo na pokožce.

Mohlo by vás zajímat: Jak léčit rýmu, kašel nebo střevní chřipku v těhotenství?

Pokud to okolnosti dovolují, je dobré se v prvním trimestru těhotenství vyhnout všem lékům, a to z důvodu nejprogresivnějšího vývoje plodu. Přesto není vhodné si bez porady s lékařem vysadit již nasazenou léčbu. Farmakologická léčba představuje pro těhotnou ženu a její plod menší rizika než závažné propuknutí alergických obtíží, které mohou vést až k omezenému přísunu kyslíku pro vyvíjející se plod.

Alergická rýma

Alergická rýma je nejčastější projev alergie. Je charakterizovaná ucpaným nosem, svěděním, vodnatou hypersekrecí a kýcháním. Je často spojena i s očními projevy, včetně slzení, pocitu pálení a zarudnutí očí.

LOKÁLNÍ PŘÍPRAVKY představují u těhotných žen léky první volby. Poskytují místní úlevu – ať už zarudlým očím nebo ucpanému nosu. Z volně prodejných přípravků mají těhotné ženy k dispozici:

  • Hypertonické roztoky mořské vody (např. Stérimar®, Quixx®, Physiomer®, NasoDrill®) díky vyšší koncentraci soli přirozeně uvolňují ucpaný nos. Ještě lepší vlastnosti mají tyto roztoky obohacené o mangan, který má antialergický účinek a tlumí projevy alergické rýmy (např. Stérimar® Mn).
  • Rychlý a silný účinek má antihistaminikum levocabastin, obsažený v přípravcích Livostin®. Na trhu je dostupný ve formě nosního spreje nebo očních kapek. Obvyklé dávkování je u obou přípravků 2x denně do zlepšení potíží.
  • Oční kapky Visine® Classic s účinnou látkou tetryzolin poskytují úlevu podrážděným a začervenalým očím. Aplikují se obvykle 2 – 3x denně.

Na lékařský recept jsou poté vázány přípravky s obsahem lokálních kortikosteroidů (např. účinná látka budesonid v přípravcích Rhinocort® Aqua, Tinkair®, Tafen® nasal) nebo tzv. kromony (Allergocrom®). Lékař volí vhodný přípravek i dávku, která je pokud možno co nejnižší, a přesto účinná.

SYSTÉMOVÉ PŘÍPRAVKY volíme u těhotných žen v případě, že jsou lokální přípravky na aktuální potíže nedostatečně účinné, nebo pokud se mezi potížemi vyskytuje úporné kýchání nebo svědění kůže a pálení sliznic. U těhotných žen se jedná o tabletové formy ze skupiny antihistaminik II. generace – obsahující účinné látky: loratadin (Claritine®) nebo cetirizin (Alerid®, Analergin®, Zodac®, Zyrtec®). Obvyklá dávka je jedna tableta denně. Přestože výše zmíněné léčivé přípravky patří mezi volně prodejné, je velice důležité jejich použití v těhotenství, zvláště v prvním trimestru, konzultovat s lékařem nebo lékárníkem.

U těhotných žen se často vyskytuje tzv. nealergická těhotenská rýma. Vlivem hormonálních změn v těhotenství trápí až 30% těhotných žen, nejvíce ve druhém a třetím trimestru. Obvyklým příznakem je ucpaný nos bez dalších známek infekce horních cest dýchacích nebo projevů alergie. Ke zmírnění obtíží se nejčastěji používají roztoky mořské vody.

Atopická dermatitida

Vlivem těhotenství se u mírné většiny žen s atopickým ekzémem projev nemoci zhorší, a to nejčastěji ve druhé polovině těhotenství, tedy po 20. týdnu. Léčba atopické dermatitidy je v rukou dermatologů. Stejně jako u netěhotných pacientů s atopickým ekzémem tkví základ terapie ve správné péči o pokožku, jejím mytí a ošetřování. Důležité je mimo jiné používat vhodné kosmetické přípravky, volné oblečení a šetrné prací prostředky.

Z přípravků na ošetření kůže stojí v popředí emoliencia, tedy přípravky k promazání pokožky (Excipial®, Linola®). Zlepšují funkci kožní bariéry, zvláčňují a hydratují pokožku a upravují patologické pH. V mnoha případech jen pravidelným používáním emoliencií dochází ke zlepšení až u 50 % klinických případů. Lokální kortikosteroidní přípravky, které může lékař v těhotenství bezpečně předepsat, se používají na krátkodobé ošeření menších, problematických ložisek.

Astma

Léčba astmatu v těhotenství se v podstatě neliší od léčby mimo těhotenství. Přesto je těhotná žena pod pravidelným dohledem svého alergologa, který ji řídí terapii. Těhotné astmatičky jsou až 6x náchylnější na sinusitidy, což může průběh astmatu komplikovat. Pro vyvíjející se plod představuje vyšší nebezpečí nedostatečná léčba astmatu (vysoká dušnost, záchvaty), než používání léčivých přípravků na astma po dobu těhotenství.

Doporučení na závěr

  • Všechny léčivé přípravky v těhotenství se smějí používat v případě, že jejich přínos převýší možná rizika léčby. Proto je důležité i volně prodejné léky konzultovat s lékařem nebo lékárníkem. V potaz se bere několik dalších faktorů, jako je délka těhotenství nebo délka léčby.
  • Pokud ještě nejste těhotná a trpíte alergií, je vhodné si naplánovat početí tak, aby první trimestr těhotenství proběhl v období, kdy je nejméně alergenů (optimální je podzimní období). Vyhnete se tím užívání léků proti alergiím v nejkritičtějším období vývoje plodu.
  • Pokud už těhotná alergička jste, zdržujte se v pylové sezóně, pokud to jde, co nejvíce v „bezpečí" (doma, u moře nebo velkých vodních ploch, na horách).
  • Sledujte své tělo a zjišťujte, co přesně vám nedělá v souvislosti s alergií dobře. Vyhýbejte se alergenům.
  • Sledujte své narozené děťátko. Je bohužel vysoce pravděpodobné, že pokud vy nebo váš partner trpíte alergií - bude vaše dítě také alergické.

PharmDr. Klára Bechná

Lékárna Na středisku, Kopřivnice

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek